Doğal Yollarla Nasıl Kilo Alınır?

Posted by in Makaleler

Doğal Yollarla Nasıl Kilo Alınır?

Sponsorlu Bağlantılarkilo nasıl alınırAşırı kilolu olmak kadar aşırı zayıf olmak da sağlık problemlerine neden olabilmekte. Bu problemlerin başında ise saç dökülmesi, depresyon, halsizlik ve deri kuruluğunun yanında bayanlarda regl problemlerinin görülmesine dahi sebebiyet verebilir. Çok zayıf kişilerin merak ettiği nasıl kilo alınır sorusunun cevabı aslında çok çeşitlidir. Şimdi sizlere bu konu hakkındaki tavsiyelerimizi sunuyoruz. Günümüzde zayıflığı tanımlarken kişinin vücut yağ oranına bakılmaktadır. Bu yağ oranı bayanlarda 9 ve 10 kg altında, erkeklerde de 7 ile 8 kg altında ise kişi zayıf olarak adlandırılmaktadır. Yağ oranınızın bu değerlerde ya da daha altında olması halinde ilk olarak bu durumun nedenleri tespit edilmelidir.

Nasıl kilo alınır diyenlerdenseniz ve herhangi bir sağlık probleminiz yok ise kilo artışı için ilk olarak beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecektir. Bununla birlikte sağlıksız bir şekilde kilo alımına neden olan atıştırmalıklar (fastfood tarzı beslenme) ve bol kalorili yiyecekler tavsiye edilmemektedir. Bu yiyeceklerin içerisinde bulunan yağ ve şeker oranı oldukça yüksektir ve kilo almayı beklerken farklı sağlık sorunları yaşamanıza da sebep olabilir. Ayrıca aşırı yağlı besinler tokluk hissinizi artırdığı için iştahınızı da ortadan kaldıracaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Alma Konusunda Yapılan Hatalar

 

 

Çok Zayıfım Nasıl Kilo Alınır Diyenlere Tavsiyeler

Şimdi ise sizlere nasıl kilo alınır konusuyla ilgili en etkili tavsiyelerimizi sunuyoruz;

 • Her öğünde, tükettiğiniz yiyeceklerin protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını dengede tutmanız gerekir. Yani her besinden yeteri kadar tüketmelisiniz.
 • Günde 3 öğünle birlikte ara öğünlerle de vücudunuzu desteklemelisiniz.
 • Beslenme alışkanlıklarınıza sağlıklı yağları da ilave etmenizi tavsiye ederiz. Bu yağlar içerisinde özellikle Omega3 son derece faydalı bir yağ olduğu için balık tüketiminizi artırmanızda fayda var.
 • Ara öğünlerde meyvenin yanında kuruyemişlerden badem, ceviz ve fındık tüketebilirsiniz.
 • Gün içerisinde en az bir öğünde protein tüketimi yapmalısınız. Yani hindi, kırmızı et ve tavuk gibi besin kaynaklarını tüketmek son derece sağlıklıdır.
 • Yemeklerinizi yağda kızartmak yerine fırında pişirin. Ya da tencere yemeği olarak hazırlayın.
 • Öğünlerde bolca salata tüketimi de yapabilirsiniz. Ayrıca içerisine mısır, susam, peynir ya da patates gibi ürünler katarak salatanızın kalorisini artırabilirsiniz.
 • Makarna ve ekmek tüketimini artırabilirsiniz.
 • Çorba tüketirken et suyu ya da krema ile birlikte karışım yaparak tüketmeniz de önerilir.
 • Asitli içeceklerin kaloriyi artırdığı bilinir fakat sağlıklı bir seçim olmadığı için tercih edilmez. Bunun yerine süt ve meyve suyu gibi ürünler tüketebilirsiniz.
 • Tükettiğiniz besinlerin kalori miktarının yüksek olmasına dikkat edin. Aynı zamanda besin değeri açısından da ihtiyacınız olacaktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer sizlerde; alınan kaloriden daha fazlasını harcama, mineral eksiklikleri, gaitada parazit ve endokrin sistemi ile ilgili bir rahatsızlık yok ise hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Nasıl kilo alınır hakkında ilk olarak kalori hesabı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda uzmanlarında görüşlerinden yararlanmakta fayda var. Örneğin; günde 2500 kalori almanız gerekecek ve bu kaloriyi 3 öğünde almaya çalışırsanız yanlış bir uygulama yapmış olursunuz. Mideniz bu duruma henüz hazır olmadığı için yavaş yavaş midenizi büyütmeniz yani beslenmeyi günde 6 öğüne yaymanız daha uygun olacaktır.

 

Neden Spor Yapmalısın?

Nasıl kilo alınır konusundaki tavsiyelerimiz sadece bunlarla sınırlı değil. Yemeklerinizde tüm porsiyonlarınızı büyüterek başlayabilirsiniz. Bu konuda size tavsiyemiz ilk aşamada yarım porsiyon olarak artış yapmanızdır. Yemeklerinizde protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını dengede tutun. Bunlarla beraber egzersiz yapmaktan da kaçınmayın. Çünkü spor aktiviteleri sizin iştahınızı açan uygulamalardır. Ayrıca gün içerisinde bol bol su tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle yemeklerden sonra tükettiğiniz besinlerin yağa dönüşmesi adına ilk olarak su içmeniz önemlidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Hızlı Kilo Alma Diyeti ile Haftada 5 Kilo

 

Kilo Aldıran Besinler

Nasıl kilo alınır sorusuna vereceğimiz besinlerle ilgili yanıtlar ile devam ediyoruz. Kilo aldıran yiyeceklerden de fazlasıyla yararlanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; bu konuda krema gibi kalorili besinleri yemeklerinizde ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Yemeklerden sonra kuruyemiş tüketimine özen göstermeniz gerekir. Gün içerisinde patates ve havuç tüketimini de artırabilirsiniz. Bununla birlikte susam, peynir ve mısır tüketimini de artırın. 3 ana öğün ve 3 ara öğün yaparak midenizin boş kalmamasını sağlayabilir ve olması gereken ideal kilonuza hızlı ve sağlıklı bir şekilde erişebilirsiniz. Uzmanlarında bu konudaki tavsiyelerine dikkat etmeli ve sağlıklı ve düzenli beslenerek olmanız gereken kiloya ulaşabilirsiniz.

Sizler için nasıl kilo alınır uygulamalarından bahsettik. Sizler de bu önerileri dikkate alarak hem sağlıklı bir şekilde kilo alabilir, hem de ilerleyen yaşlarda karşınıza çıkacak problemlerin önüne geçmiş olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Almanın Yolları Konusunda En Etkili 17 Yöntem

Zayıflamak ne kadar gayret gerektiren bir durumsa kilo almakta bir o kadar gayret istiyor. Vücuttaki...

Kapat