En Etkili Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?

Posted by in Makaleler

En Etkili Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılarkilo alma yöntemleri nelerdirKilo alamayan kişilere günümüzde çoğu kez tatlı ya da hamur işi tavsiye edenler hiç de doğru bir tavsiyede bulunmuyorlar. Çünkü burada önemli olan kilo almayı sağlıklı bir şekilde başarabilmektir. Sağlıksız besinlerle de kilo almayı başarabilirsiniz ama sarkık bir vücut ve yağlı bir göbek ile kilo almış olmayı eminim hiçbiriniz istemezsiniz. Bunun önüne geçmek adına bu yazımızda size sağlıklı kilo alma yöntemleri ile ilgili en etkili bilgileri paylaşacağız.

Kilo Almanın Püf Noktaları

  • Güne erken başlamanız çok önemlidir ve yapmanız gereken ilk şey, doyurucu bir kahvaltı yapmaktır. Ayrıca kahvaltıda ekmek ve hamur işlerini elinizden geldiğince azaltabilirsiniz. Bunun yerine peynir, zeytin ve yeşilliklerden yararlanabilirsiniz.
  • Kahvaltınızda çay yerine süt ya da meyve suyu tüketmenizi tavsiye ederiz.
  • Öğlen saatlerinde vücudunuzu besleyecek ve güçlendirecek olan.. gıdalardan tüketmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Akşamüzeri ise ara öğünlerde yine bir kahvaltılık atıştırabilirsiniz.
  • Uyumadan önce gündüz tükettikleriniz için bir takım egzersizler yaparak vücudun sindirim yapmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Ayrıca yine uyumadan önce cips gibi yağlı ürünleri tüketmemeniz gerekiyor. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için bu madde çok önemlidir.

 

Nasıl Beslenmeliyim?

Kilo alma yöntemleri konusunda tavsiyelerimize devam ediyoruz. Günlük olarak 3 ana öğün ve 2 ara öğün olarak yemek yemenizi öneriyoruz. Ayrıca yemeklerden hemen önce ve yemek yerken su tüketmeyin. Tüketilen su sizde tokluk hissi uyandırmaktadır. Bununla birlikte az ekmek tüketmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili daha önce kaleme aldığımız öğün sayısı ve örnek besinlerin bulunduğu haftada 5 kilo aldıran hızlı kilo alma diyeti makalemizde de anlattığımız üzere kilo almak ve kilo almak arasında çok fark var. Bu yüzden sağlıklı kilo alımı konusunda ısrarcıyız ve bu doğrultuda bilgiler paylaşıyoruz.

Tatlı tüketecek olursanız mutlaka daha fazla kalorili olanları tercih edebilirsiniz. Bu konuda fıstıklı tel kadayıfı sizin için ideal tatlılardan biri olabilir. Kalorisi düşük olan besinlerle midenizi yormamanız önemlidir. Yemeklerinizde makarna gibi karbonhidrat oranı yüksek olan ürünleri her zaman tüketiniz. Ayrıca bol tereyağlı olarak da tercih edebilirsiniz.

Meyve suları çok yüksek kalori içerdiği için tercih edilebilir. Su tüketimini azaltarak bu ürünlere yönelmeniz kilo alma yöntemleri arasında neredeyse en önemli tavsiyelerden biridir. Sigara kullanıyorsanız bırakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü sigara kullanımı hem sağlığa zararlıdır hem de iştahınızı azaltmaktadır. İştahınızı kaçıracak ve kilo almanızı engelleyecek her türlü faktörden uzak durmanız gerekir. Özellikle gün içerisinde yaşayacağınız stresli durumlar, iştahınızı gün boyu kaçırmaya yeterlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Egzersizleri İhmal Etmeyin

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için ayrıca düzenli bir kas yapısı gereklidir. Bu anlamda egzersizlerle vücudunuzu desteklemelisiniz. Egzersizlerle birlikte protein bakımından zengin olan yiyecekler tüketilmelidir. Çünkü kaslarınız proteinden meydana gelir. Bu ürünler yumurta, et, tavuk, patates, baklagiller ve süt gibi ürünler arasından tercih edilmelidir. Yapacağınız egzersizlerden sonra kandaki karbonhidrat oranı da düşecektir. Bunun nedeni ise vücudun antrenman esnasında bu karbonhidratları enerji olarak kullanmasıdır. Egzersizlerden sonra tatlı, baklagiller, muz ve elma gibi ürünleri tüketmeniz kilo alma yöntemleri arasında olmazsa olmazlardandır. Kilo aldıran yiyecekler konulu makalemizde bu besinler hakkında daha detaylı bilgi bulmanız mümkün.

Kilo alma yöntemleri arasında önerilecek olan çay ve kahve tüketiminin azaltılması da kilo almanızda etkili bir rol oynar. Çünkü bu ürünler iştahı azaltmaktadır. Gün içerisinde az tüketmeniz uygundur.

Yapılan bir araştırmaya göre hızlı tüketim yapanların daha fazla kalori aldığı gözlemlenmiştir. Örneğin bir pastayı yaklaşık 9 dakikada tüketen bir kişi 646 kalori, 20 dakikada tüketen bir kişi ise 579 kalori almıştır. Kilo alma yöntemleri arasında kalorinin ne kadar önemli olduğu da bu örnekle bile belirtilebilir ancak biz yine de yavaş yemeniz taraftarıyız.

kilo alma yöntemi

 

Sağlıklı Besinler ile Kilo Alma Yöntemleri

Özellikle ara öğünlerinizde kalori ve protein değeri yüksek gıdaları tercih etmeniz gerekir. En çok tüketmeniz gereken besinler ise fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişlerdir. Bunlarla birlikte kilo alma yöntemleri arasında kuru meyvelerin tüketimi de tavsiye edilmektedir. Kuru meyveler hem sağlıklı hem de besleyici olduğu için uzmanlar tarafından da kesinlikle tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmiştir.

Yemek pişirirken besin değeri artırılarak pişirilmelidir. Bu konuda da bir örnek verecek olursak makarna yaparken kıyma ya da peynir ekleyerek makarnanın protein değerini artırabilirsiniz. Pastalarınıza fındık ya da ceviz gibi ürünler eklememiz kalori açısından çok önemli bir artış yaşatacaktır. Yine yemeklerinizde tereyağı ve margarin kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu ürünlerde yemeğin besin değerini artıracak yağ çeşitlerindendir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Almanın Yolları Hakkında 17 Etkili Yöntem

 

Hala Kilo Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Tüm bu uygulamalara rağmen sağlıklı bir şekilde kilo alamıyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizde fayda var. Çünkü sizler için sıraladığımız bu maddeler kilo alma yöntemleri olarak yardımcı olacaktır. Farklı bir rahatsızlığınız yok ise bu tavsiyelere uyarak sağlıklı bir şekilde kilo alabilir ve sağlıklı bir vücuda da sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Almak İçin Yapılan 8 Yanlış Uygulama

Kilo almak da tıpkı kilo vermek gibi uzun soluklu bir dönemden ibarettir. Bu süreçte sabırlı...

Kapat