Erkeklere Özel Kilo Alma Yöntemleri

Posted by in Makaleler

Erkeklere Özel Kilo Alma Yöntemleri

Sponsorlu BağlantılarErkeklere Özel Kilo Alma YöntemleriKilo vermek ve bu yöndeki sıkıntılar günümüzün geniş tartışma alanı bulan sorunu olsa da, kilo alma konusunun da ele alınmasını gerektiğini düşünüyoruz. Kilo vermek ile ilgili çeşitli sorun, sıkıntı, yöntem ve çözümler mevcutken, kilo alma konusunda yeterince bilgi paylaşımı vs. olmadığını görmekteyiz. Kilo alma konusu bir yana bu konu dahilinde yer alan ayrıntılar ile ilgili bilgi bulmaksa tam bir şans işi. Örneğin makalemize konu olan, erkeklerin nasıl kilo alacağı meselesi… Bu konu ile ilgili çok az bilgi varolmakla birlikte, olanların da düzensiz olduğunu gördük. Sizler için derlediğimiz bu bilgileri siz okurlarımızla paylaşmak istiyoruz. Kilo alamama sorunu, insanları kilo verme düşüncesi kadar meşgul etmemekte. Kilo almayı isteyen insanların azınlıkta olması bunu başlıca sebeplerinden. Kilo alma girişimcilerinin diğerlerine göre daha çok emek sarfetmesi gerektiğini gördük ve inceledik. Birçok insana göre kilo almak çok kolay bir iş olarak görünürken, bu sorunla başbaşa olan insanlar için epey zor bir hale bürünmüş durumda.

Kilo almayla ilgileneceksek eğer bildiğimiz birçok şeyi unutmalı ve kendimize doğrulardan oluşan bir program uygulamalıyız. Hep bildiğimiz ve söylediğimiz “Çok yeme kilo alacaksın” cümlesi aslında çok yanlış. Çünkü kilo almamızda etken olan sadece çok yemek değildir.

Yapılan araştırmalara göre vücudun kilo alabilme yetisinde birçok faktörün rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu faktörler aşağıda sıralayalım.

 • Kalıtımsal özellikler
 • Vücut sıcaklık yapısı
 • Vücutta bulunan aktif yağ dokusu oranı
 • Enzim ve hormon seviyeleri
 • İnsanın çevresel faktörleri
 • Vücut tipi
 • Besinlerin nitelik ve değerleri
 • Yeme alışkanlıkları

Hatırlamamız gereken en önemli şey şu ki; spor yalnızca kilo vermek için değil, vücut kilomuzu dengelemek için de yapılmalıdır. Buradan hareketle kilo alma evresinde düzenli bir spor programı yapmamız gerektiği ortaya çıkar.

 

Kilo Almak İçin Yapılması Gereken Egzersizler

Çömelme (Squad) Hareketi:

Bacağımızın üst kısmını çalıştırarak özellikle basen, baldır ve kalça bölgelerinde kas kütlesinin gelişmesi sağlanır. Özellikle bu bölgelerde fazla kiloları olanlar düşük ağırlıklarda çalışırken, kilo almak isteyenler olarak ağırlığı biraz artırarak kendimizi zorlamalıyız.

 

 

Deadlift Hareketi:

Bu hareket vücudumuzdaki kalça, karın, bacak, kol, baldır, omuz gibi çoğu kas grubunu aynı anda çalıştırmamıza yarayan, özel bir egzersiz hareketidir.

 

 

Bench Press Hareketi:

Vücudumuzun alt bölgesi dışında, üst bölgesi için de kilo almamızı sağlayan egzersizler mevcut. Bunlardan biri de yan ve ön göğüs kaslarımızı harekete geçirerek gelişmelerini ve buna bağlı olarak vücut ağırlığımızın artmasını sağlayan bench press hareketi.

Erkelerin metabolizması hızlı olduğu için besin alımlarının da buna bağlı olarak daha fazla olması gerekir. Kilo alımı için spor yapan bir erkeğin protein alımına özen göstermesi gerekiyor. Bu konuda ev yapımı protein içeceği makalemizi okumanızı öneriyoruz. Bir erkeğin kilo alımı için en önemli faktör kiloyu nereden alacağıdır. Kiloyu yağdan değil kastan alabilmek için besin tekrarına dikkat etmemiz gerekiyor. Kilo alımında protein, karbonhidrat ve yağ oranlarının dikkat edilerek hazırlanması gerekir. Vücutta kas yapımını sağlayabilmek için de protein oranını düzgünce ayarlamamız önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklerin kilo almak için özellikle dikkat etmesi gereken husus öğünleri atlamamasıdır. Bu hususa sadık kalınmazsa kilo almanın daha zorlaşacağını düşünüyoruz. Bu durumda ara öğünlerin atlanmaması oldukça önemli bir faktördür.

Yukarıdaki 2 maddede erkeklerin kilo alımına ilişkin bazı temel bilgilere değindik. Fakat bir sorunun çözümüne gidilmeden önce, o sorunun nedenlerini bilmenin ve ona göre hareket etmenin en doğru yol olduğunu söylemeliyiz.

 

Normal Tempoda Kilo Alımına Engel Oluşturabilen Faktörler

 • İştahsızlık
 • Hızlı metobolizma
 • Troid bezinde düzensizlik
 • Diyabet ya da sindirim sistemi hastalıkları
 • Bağırsak parazitleri
 • Yetersiz beslenme
 • Psikolojik etkenler
 • Yüksek fiziksel aktiviteler

 

Erkekler için 6 Adımlık Beslenme Planı

1) Kalori Hesabı Yapın

Kilo alma aşamasındaysak ve tüm şartları gözden geçirdiysek iki önemli hesaplama yapmalıyız. Bunlar günlük harcadığımız ve almamız gereken kalori miktarlarıdır. Harcadığımız günlük kalori, fiziksel aktivitelere bağlı olmakla birlikte kilo alma evresinde kesinlikle harcananın üstünde kalori kazanımı yapmalıyız. Hızlı bir kilo alımı hedeflersek günde fazladan ortalama 800 kcal, yavaş bir kilo alımı hedeflersek de ortalama günlük 400 kcal fazladan almalıyız.

 

2) Öğünleri Sıklaştırın ve Çoğaltın

Öğünlerimizi sıklaştırarak ve öğünlerde yediğimiz miktarları arttırarak, sindirim sisteminin hızına yetişmeliyiz. Sindirim işlevini yerine getirdiği esnada biz de sürekli tüketim içerisinde olursak, hızımıza yetişemez ve kilo alımı başlar.

 

3) Kuruyemiş Tüketin

Her gün fındık, fıstık ve antepfıstığı tüketmeye özen göstermeliyiz. Kalori bakımından zengin olan bu yemişlerin kilo alımına desteği yadsınamaz. Ayrıca bunların ezmelerini yani tatlı hallerini de gün içerisinde tüketirsek kuşkusuz kilo alımını hızlandıracağını düşünmekteyiz. Ev yapımı fıstık ezmesi bu beslenme sürecinde iyi bir seçenek olabilir.

 

4) Yürüyüş Yapın

Yemek yememiz gereken bir öğünde hiç iştahımız olmayabilir. Fakat kilo alma döneminde öğün atlamamanın önemini de kavramış durumdayız. İşte burada yapılacak kısa ve düşük tempolu bir yürüyüş iştahımızın açılmasına yardımcı olacaktır.

 

5) Kuşburnu Çayı

Kilo alma çalışmaları aşamasında normal çayı fazla tüketmemeliyiz. Günde en fazla 2 bardak kafidir. Ancak kilo alımına destek verebilecek bir çay olan  kuşburnu çayını tüketebiliriz. Bunun kullanımı ise akşam yemeklerinden ortalama iki saat sonra bir fincan şeklinde olabilir.

 

6) Süt ve Yoğurt Tüketin

Süt ve yoğurt kuşkusuz ki iştah açıcı besinlerdendir. Bunu lehimize çevirmek adına her öğünde ve aslında aklımıza geldikçe de süt – yoğurt ikilisini tüketebiliriz. İştah açıcı besinler olmasının yanısıra hayvansal yağ içermeleri sebebiyle az miktarlarda bile olsa kilomuza sağlıklı bir biçimde fayda sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Gainer Nedir? Ne İşe Yarar? Ganier Kullanımı ve Faydaları

Geniş ve heybetli bir görünüm, spor ile uğraşan herkesin en büyük amaçlarından birisidir. Bu amacın...

Kapat