Hala Kilo Alamayanlar İçin 5 Etkili Tüyo

Posted by in Kilo Aldıran Diyet Listeleri, Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Hala Kilo Alamayanlar İçin 5 Etkili Tüyo

Sponsorlu BağlantılarSon zamanların insan yapısına genel olarak bakarsak, fiziksel görünümlerde farklılıkların olduğunu görebiliriz. İnsanların bu fiziksel görünüm piramidinde genellikle kilolu ve obez insanlar yer tutarken, fit olanlar ve kilo alamayan insanların daha az yer tuttuğunu tespit ettik. Kilo vermek isteyen insanlara göre kilo almak anlamsız ve aslında saçma bir hareket gibi gelebiliyor. Fakat işin aslına baktığımızda, kilo alamamak daha büyük bir zorluk içermektedir. Sayı olarak baktığımızda ilk başta kilo verme işleminin daha zor olduğunu düşünebiliriz. Fakat kilo almak isteyenlerin az olmasına rağmen işin daha zor ve uğraşlı olduğunu farkettik. Çünkü kilo vermek isteyen insanlar sadece yaşam biçimlerinde değişiklik yaparken, kilo almak isteyen insanlar hem yaşam biçimlerinde hem de alışkanlıklarında değişiklik yapmak zorunda kalıyor.

Kilo almak isteyenlerin ilk etapta yapması gereken 2 önemli uygulama olduğunu düşünüyoruz. Bunlardan birincisi kilo alamama sürecinin herhangi bir rahatsızlığa (psikolojik ya da biyolojik) bağlı olduğunu öğrenmektir. İkinci süreç ise ilk sürecin tamamlanması akabinde gelir. Bu  aşamada, yaşam stiline göre işin uzmanından beslenme düzeni listesi edinilmelidir.

Yapılan araştırmalara şöyle bir göz attığımız zaman, kilo alamayan insanların sadece %3 gibi bir oranının hastalığa ya da hormonal rahatsızlıklara bağlı olduğunu tespit ettik. Buradan çıkarabileceğimiz en umutlu sonuç, aslında kilo almak isteyenlerin tek yapması gereken yeterli kaloriyi edinmeye çalışmalarıdır. Bu ana unsur altında yapılabilecek 5 farklı tüyoyu sizler için derledik.

 

1. Kuruyemiş Tüketimine Gerekli Önem Verilmeli

via GIPHY

Kilo alma aşamasında dengeli besin değerlerini yakalamak oldukça önemlidir. İçerdikleri yüksek kalori ve vücuttaki zararlı maddeleri nötralize eden antioksidanları barındıran kuruyemişler bu aşamada büyük bir öneme sahiptir. Bahsettiğimiz bu kuruyemişler aynı zamanda yağ yakımına destek olarak kilo aldırdığı için sağlıklı kilo alımında bize destek olurlar. Bu kuruyemişlerden bazıları şöyledir;

 • Kaju
 • Antep fıstığı
 • Ceviz
 • Badem
 • Fındık
 • Fıstık

Kalori ve yararlı değerlerin vücudumuza kazanımı için yapacağımız bu kuruyemiş tüketimini günde 2 kez ve ortalama 100 – 150 gram şeklinde gerçekleştirebiliriz. Porsiyonları yukarıda sayılan tüm kuruyemişleri içeren partilerle ayarladığımız takdirde, farklı çeşit yararlı yağ asidi ve proteinleri edinmemiz mümkün hale gelir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Almak İçin Kuru Üzüm Nasıl Tüketilmeli

 

2. Altı Öğün Tüketim Konusu Vazgeçilmez Olmalı

via GIPHY

Zayıf olan ya da kilo alamayan insanların beslenme düzeni ile ilgili yapılmış araştırmalarda, hemen hemen hepsinin günde 2 ya da 3 öğün beslendiğine rastlanılmıştır. Öğün sayısı bu denli az olunca tüketilen besinlerin kalorileri ne kadar fazla olursa olsun, ortalama şekilde fiziksel aktiviteye sahip insanlara bile bu tarz bir beslenme yeterli kilo kazanımı sağlamaz. Hatta az öğünlerde hamburger ya da pizza tarzı besinler tüketerek fazla kalori almaya çalışan insanlar, farklı bir hataya sebep olmaktadır. Çünkü bu tarz fast-food ürünlerinde yararlı besin değerleri yüksek oranda bulunmaz.

Sağlıklı kilo alımı için gün içerisinde 3 ana ve 3 ara öğün yapılması altın kuraldır. Öğünlerde tüketilecek besinleri kalori ve diğer besin değerleri açısından yüksek olanlarını seçmeliyiz. Bu konuda verilebilecek bir kaç önerimiz mevcut.

Öneri 1: Haşlama yumurtanın kilo aldırma adına besin değerini arttırabilmek için bol peynirli bir omlet yaparak tüketebiliriz.

Öneri 2: Sade süt tüketimi yerine, kilo aldırma adına besin değerini arttırabilmek için içerisine meyve ve bal ekleyip mikserde çırptıktan sonra tüketebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunlar sadece birer örnektir ve çoğaltılabilir. Bu önerilerde önemli olan öğünlerimizde alınacak besin değerlerini en üst seviyelere taşımaktır. Kilo kazanımı için 6 öğün kuralını aksatmamak üzere, ana öğünlerde ortalama 800, ara öğünlerde ise ortalama 300 kCal almalıyız. Böylece ay bazında ortalama olarak 2 ile 4 kilo arasında kazanabiliriz. Bunu sporla desteklediğimiz takdirde de kaslı bir hacim yaratmamız mümkündür.

 

3. Kilo Almak İçin Çinko ve Demir Desteği

via GIPHY

Kilo alma hususunda sorun yaşayan insanların genellikle çinko ve demir eksikliği yaşadığı tespit edilmiş bir gerçektir. Bu durum, bu iki mineralin kilo kazanımı için önemli olduğunu göstermektedir.

Çinko, bedenimizdeki tat ve koku alıcılarının ilettiği bilgileri alan merkezi sistemi harekete geçirmeye yarayan bir mineraldir. Bu yüzden kanımızdaki çinko miktarı, tat alma duyusu ile iştahımızı etkileyebilmektedir. Demir eksikliği ise bedenimizde genel bir yorgunluk, isteksizlik ve iştahsızlık durumlarına neden olabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü, çinko ve demir kaynağı olan besinlerin tüketimine ayrıca öncelik vermeliyiz. Bu iki mineralin bol bulunduğu bazı besinler şöyledir;

 • Kırmızı et
 • Beyaz et
 • İstiridye
 • Midye
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yumurta
 • Kuruyemiş
 • Baklagiller
 • Ispanak
 • Tam tahıllar
 • Soya fasulyesi
 • Yulaf
 • Yeşil mercimek

Çinko ve demir desteğinin yeterli olarak kazanımı sağlanana kadar, doktor tavsiyesi doğrultusunda ilaç desteği alınabilir. Çinko ve demirin kilo üzerindeki etkisine yönelik yapılan araştırmalarda, bu minerallerin günde 15 ya da 20 mg alınmasına bağlı olarak normalden %15 kadar daha fazla kilo kazanımı olabildiği gözlenmiştir.

 

4. İştah Açmak İçin Baharatlara Yönelin

via GIPHY

Yiyeceklerde gerek pişme gerekse de tüketme esnasında katarak yediğimiz baharatların bazıları iştahımızı açarak kilo almamıza yardımcı olabilmektedir. Bu baharatların normalleri bir yana özellikle acı olanları iştah açma konusunda oldukça başarılıdırlar. Özellikle acı biberlerde bulunan kalsiyum bileşikleri merkezi sinir sistemini uyarır ve yeme işleminin daha da uzamasını sağlar. Sağlıklı kilo almamızda bize yarar sağlayabilecek bazı baharatlar şunlardır;

 • Sumak
 • Kimyon
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Acı biber
 • Hardal

Kilo kazanımı konusunda başarıya sahip olduğu bilinen çinko mineralini de bulunduran bu baharatların farklı etkileri bulunmaktadır. Örneğin, kimyon ve hardalın yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda iştah açan bu 2 baharatın bol tüketilmesi ile birlikte yağsız hacim kazanımına ulaşabiliriz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Hızlı Kilo Aldıran Bitkiler Nelerdir

 

5. Gazlı ve Asitli İçecek Tüketiminden Uzak Durmalıyız

via GIPHY

Altı öğün tüketim konusunda da olduğu gibi bu başlığımızda da aynı şeye değineceğiz. Zayıf insanların beslenme düzenine bakıldığı zaman bu tarz asitli ya da gazlı içecekleri, gün içerisinde ortalama 2 ya da 3 kez tükettikleri görülmektedir. Böyle olunca beslenme aşamasında yeterli kaloriler alınamadan mide boş yere şişirilmiş olmaktadır. Bu aşamada gerekli vitamin ve minerallerden de bedenimiz yoksun kalmış oluyor.

Kilo almak için bu tarz içeceklerin kullanımından mümkün mertebe kaçınılmalıdır fakat yemeklerin yanında kilo aldırıcı etkisi olduğu bilinen ayranı içecek menümüze dâhil edebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar
iştah açıcı tarif
İştah Açıcı ve Kilo Aldıran Şahane Karışım

Zayıf olmaktan şikâyet eden kişiler hem fiziksel hem de sağlık açısından bir çok sorunla boğuşmak...

Kapat