Hızlı Kilo Aldıran Bitkiler Nelerdir?

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Hızlı Kilo Aldıran Bitkiler Nelerdir?

Sponsorlu BağlantılarKilo Aldırıcı BitkilerZayıflama konusu her ne kadar gündemdeyse son dönemlerde de gündemde olan diğer bir konu ise kilo almak. Yaşıtlarına göre insanın daha ufak tefek gözükmesi veya daha ciddi düşünürsek zayıflıktan dolayı yaşanan sağlık sorunları insanları sağlıklı bir şekilde kilo almaya yönlendirmektedir. Bunun için düzenli bir beslenme programı, ve kilo aldıran bitkiler gibi doğal kilo alma besinlerinin tüketimi oldukça önemlidir. Makalemizde genişçe anlatacağımız kilo aldıran bitkiler konusuna geçmeden önce bir kişi neden zayıftır, neden kilo alamaz, hangi sebepler kilo almayı engeller önce bunlara bir göz atalım.

Kilo Almayı Engelleyen Başlıca Sebepler:

  • Genetik Sebep: Genetik bazı sebeplerden dolayı bazı kişiler yemek yemeye başladıktan çok kısa bir süre sonra doyduklarını hisseder. Yemek mideye ulaştığı andan itibaren.. tokluk hissi başladığı için böyle kişiler kilo alamazlar.
  • Karakteristik Sorunlar: Çok zayıf olan kişileri gözlemlediğinizde bazılarının oldukça hareketli olduklarını, konuşurken veya sadece otururken bile sürekli aktif olduklarını farketmişsinizdir. Kişinin yapısında olan huzursuzluk ve endişe hali dinlenme halindeyken dahi sürekli bacakların veya kolların hareket ettirilmesine sebep olur. Kişinin sürekli hareket halinde olması kalori yakması anlamına geldiği için kilo alması oldukça zordur.
  • Kas Lifi Yoğunluğu: Genetik ve ırsi sebeplerden dolayı vücudunda kas lifi yoğun olan kişiler kilo alamazlar. Kas sürekli enerji harcayan bir yapı olduğu için kas lifi fazla olan kişiler uyurken bile enerji harcarlar.
  • Hastalıklar: İştahsızlık, kronik ishal, stres, depresyon, hipertiroidizm, bulimi gibi hastalıklar kilo almayı zorlaştırır.
  • Besin Emiliminin Zor Olması: Oldukça önemli bir sorun olan besin emiliminin zor olması ile kişi vücudunun ihtiyaç duyduğu besini karşılamakta çok zorlanır.

 

Bu maddeler halinde saydığımız sağlık problemleri dışında birde kişilerin kilo almak adına yanlış beslenmesinden kaynaklanan uygulamalar da azımsanacak derecede değildir. Bu konudaki detaylı bilgiyi ise kilo almak için yapılan yanlışlar konulu makalemizden edinebilirsiniz.

Şimdi ise gelelim bu makalemizin ana konusu olan kilo aldıran bitkilerin hangileri olduğuna:

 

Kilo Aldıran Çemen Otu Bitkisi

çemen otu bitkisiAdı çok bilinmeyen ancak kilo aldıran bitkiler arasında muhteşem bir etkiye sahip bir bitkidir. Botanik bilimindeki adı “Trigonella foenum-graecum” olarak geçen çemen otu bitkisinin kullanım şeklinin nasıl olacağını bilirseniz özellikle göğüs ve kalça bölümlerinin daha dolgun gözükmesi ve genel olarak kilo almak için ne kadar etkili ve işe yarayan bir bitki olduğunu görebileceksiniz. Kilo aldıran bitkiler listemizde bulunan çemen otu kan şekerinin dengelenmesinde ve kolesterolü düşürmede ve özellikle lifli yapısı sayesinde kabızlığı gidermekte oldukça etkilidir. Çemen otu bitkisini kilo aldıran özellikleriyle ele aldığımız için o kapsamda inceledik ancak bunun dışında böbrek hastalığından tutun da anne sütünün arttırılmasına kadar birçok faydası bulunmaktadır. Doğal haliyle tüketebileceğiniz çemen otunu organik gıda satan marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Kilo aldıran bitkilerimizden çemen otunu şu şekillerde tüketebilirsiniz:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Demleyerek
  • Çekirdeklerini yiyerek
  • Un haline getirip ekmek yaparak
  • Öğüttükten sonra baharat olarak yemeklerde kullanarak

Saydığımız bu yöntemler arasında en kolayı demleyip çay olarak içmek gözüküyor. Kilo aldıran bitkiler zaten genelde çay olarak tüketilmektedir. Çemen otunun tohumlarını çay gibi demleyin. Çaydanlıkta çay gibi demlemenize gerek yok içeceğiniz kadar sıcak su içerisine bir tutam çemen otu tohumunu atın ve bir süre demlendikten sonra için. Kilo aldıran bitkiler içinde en etkili olanlardan biri çemen otunu sabah uyandığınızda ve öğle vaktinde tüketebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kilo Almanın Yolları Konusunda En Etkili 17 Yöntem

Çemen otu çayını içerken gün boyunca bol bol su içmeye dikkat edin! Sindirime yardımcı olan saponin maddesini içeren çemen otu iştahın açılmasını da sağlamaktadır. Sindirime yardımcı olan saponin maddesi sindirim emzimlerinin hızlandırılmasını sağlayarak alınan kalorinin vücutta sağlıklı bir şekilde emilmesini ve bu şekilde kilo alınmasını sağlar. Kilo aldıran bitkiler ile birlikte gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeye dikkat edin.

 

Kilo Aldırıcı Karahindiba Bitkisi

karahindiba-cayiKilo aldıran bitkiler makalemizin diğer bir önemli bitkisidir karahindiba. Vücut içerisinde tonik görevi gören karahindiba bitkisi çemen otunda olduğu gibi demlenerek içilmesi tavsiye edilmektedir. İştah açıcı özelliğe sahip olan karahindiba tatlı aromaya sahip olduğu için safra salgısının arttırılmasını ve bu sayede sindirim emzimlerinin çalışmasını sağlar. Karanhindibanın vücutta en etkili olduğu saatler sabah uyandığınızdadır. Onunla birlikte günde 3 öğün kilo aldıran bitkiler ile hazırlamış olduğunuz karahindiba çayınızı içebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Sağlıklı Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir

4 tane karahindiba çiçeğini bir bardak su içerisinde kaynatın ve demlendikten sonra için. Çayınızı içtikten yarım saat sonra muz yiyebilirsiniz. Muz da kilo almayı sağlayan oldukça önemli bir meyvedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Antidepresan Kilo Aldırır Mı?

İnsanların psikolojik olarak baş edemedikleri her türlü konuda, psikiyatri önerisiyle ve reçete ile kullanılması mümkün...

Kapat