İştahım Yok Diyenler İçin İştah Açıcı Besinler Listesi

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

İştahım Yok Diyenler İçin İştah Açıcı Besinler Listesi

Sponsorlu Bağlantılariştah açıcı besin listesiKilo alma problemi olan insanlarda şüphesiz ki iştah sorunları da beraberinde gelmektedir. İştah, yiyeceklerin duyularımıza gönderdiği sinyaller neticesinde bizde uyandırdığı histir. Bu etken iştahın psikolojik boyutudur. İnsanlarda iştah problemi, psikolojik olabileceği gibi vücuttaki bir rahatsızlıktan dolayı da kaynaklanabilir. İnsan sağlığı ve psikolojisi üzerinde etkili olan kilo, üzerinde kontrol sağlamanın zorluklarına konu olan bir husustur. Kilo vermek için belki de daha kolay bilgi ve yöntemler mevcutken, kilo almak için sayıca az olan fakat daha çok uğraşan insanlar mevcuttur. Çağımızda insanlar dış görünüşüne önem vermektedir. Dış görünüm için makyaj malzemeleri, kıyafetler ve diğer aksesuarlar derken yüksek meblağları gözden çıkarabilen insanlar; bazı şeyler için paranın yetersiz kaldığını düşünmektedir. Makalemize konu olan, parayla sahip olmanın zor olduğu bir bilgiyi buradan paylaşacağız.

İleri boyutlarda yaşanacak iştahsızlık probleminde, gıda alımının yetersiz olması sonucu organ fonksiyonlarında bozulma, bağışıklık sisteminde zayıflama  meydana gelebilir. Bunların neticesinde ise yaşamsal kalitede düşüş gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalma olasılığı vardır. Bu yüzden iştah, sağlıklı bir yaşam için en büyük halka olan beslenmeyi etkileyen çok önemli bir dürtüdür. Buradan hareketle, kilolu insanların çoğu temelde iştahlı olan insanlardır. İştah ayrıca sağlıklı olmanın da bir göstergesi sayılabilir.

 

İştah Kapanmasının Nedenleri

Psikolojik sebeplerden olan mevsimsel ve bölgesel değişimler, depresyon durumları, bazı hastalıklar ya da vücuttaki patolojik bozukluklar iştah kapanmasına neden olabilir. Ayrıca kalıtsal yoldan geçen iştahsızlığa bağlı zayıflık durumları mevcuttur. İşte bu tür durumlarda kesinlikle bir hekim yardımı almalıyız.

Psikolojik olan iştahsızlık durumlarında, yapılacak bazı taktiksel hareketlerin yararını görebiliriz. Yiyeceklerimize kendi zevkimize göre katacağımız baharat veya başka tür yardımcı yiyeceklerin eklenmesi iştahsızlık boyutunun azalmasına katkıda bulunacaktır. Kişinin sevdiği yemekleri tüketmesi iştahsızlık konusunda kişiye destek verebilir. Kısacası yemeğin dişimize göre olması da iştahımızın artmasında rol oynayacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Hızlı Kilo Aldıran Bitkiler Nelerdir?

 

Baharat benzeri ürünlerin yanında, limon ya da sirke gibi yardımcı malzemeleri de kullanabilirsiniz.. Bunların seçimi konusunda ise kişilerin kendi damak tadına göre hareket etmesi tavsiye edilir.

 

İştah açmak için yaptığımız psikolojik savaşın yanında, besinlerin değerleri ve vücuda etkileri de araştırmaya değer konulardandır. Buradan hareketle glisemik indeks adını verdiğimiz etkiye değinmek yerinde bir hareket olur. Bu indeks, besinlerin kan şekerini yükseltme hızı olarak tanımlanabilir ve bu hız her besin için farklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler devamlı açlık hissi yaratırlar. Bu sebeple iştahsızlık sorunlarımızla baş etme sürecinde bu yiyeceklerin tüketilmesi esas alınmalıdır.

Bu Yazı da ilginizi Çekebilir:  İştah Açıcı Kilo Aldıran Karışım

 

İştah Açan Besinler

Mısır: İçerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık açısından birçok fayda sağlar. Mısır bir potasyum deposudur ve zengin miktarda karbonhidrat içermektedir. Protein açısından da zengin olan mısır doymamış yağlar ve sodyum da içerir. Glisemik etkisinin yüksek olması nedeniyle, yendikten kısa süre sonra da açlık hissi uyandıran bu besin kilo almak isteyenlerin tercih edebileceği türden bir yiyecektir.

mısır

 

 

Havuç: Tam bir A vitamini kaynağıdır. Düzenli olarak tüketmek A vitamini sorununu ortadan kaldıracaktır. Yemek ve salatalar yanında aperatif yiyecek olarak da tüketildiğinden, tüketimi kolay olan besin kaynakları arasında sayabiliriz. Havucun kalorisi ve glisemik endeksi diğer sebzelere göre daha yüksek seviyededir. Bu nedenle acıktırıcı özelliği olan havucun iştah açma sürecine dâhil olması gerekmektedir.

havuç

 

 

Nohut: Nohut yaklaşık 8000 yıllık tarihe sahip çok eski bir besin kaynağıdır. Nohut daha çok kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılarak tüketilir ve sağlık açısından da birçok faydası vardır. Nohut içerisinde; A, C, K, B6, B12 ve E vitaminlerini barındırmaktadır. Mideyi temizleyerek iştah açan nohut, sağlıklı kilo almak isteyenlerin tüketimine uygun bir kurubaklagildir.

nohut

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Karalâhana: İçerdiği A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir mineralleri sayesinde vücut direncini artırarak, zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlar. Karaciğer ve bazı kan kanseri türlerine de iyi gelen karalâhana, iyi bir iştah açıcıdır.

kara lahana

 

 

Patates: Patates A,C, K, B6 ve E vitaminleri içermektedir, bunun yanında folatlar açısından da zengindir. Adeta potasyum deposu olan patates aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, demir ve manganez içermektedir. Patatesin yapısında bulunan bileşikler kan basıncını düşürücü etki gösterir; bu nedenle glisemik endeksi yüksek olan yiyecekler arasında bulunan patates, özellikle kızartma şeklinde pişirilirse çok çabuk acıkmanıza neden olur. Bu özelliği ile kesinlikle kilo aldırıcı bir etkiye sahiptir. Kolay bulunabilir olması ise tam bir tercih sebebidir.

patates

 

 

Greyfurt: Sağlık açısından çok faydalı bir meyve olan greyfurt birçok vitamin, mineral ve besine yataklık etmektedir. Ayrıca lif açısından da çok zengindir. Kansere karşı koruyucu özelliği olan greyfurtun kilo almak isteyenlere hitabeden yanı ise iştah açıcı özelliğinin de bulunmasıdır.

greyfurt

 

 

Kırmızı Biber: Çok eski zamanlardan beri yemeklere tat vermek için kullanılan biber, aynı zamanda alternatif tıpta da hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kırmızı biberde yüksek değerde vitamin ve mineral mevcuttur. A vitamini içeren biber, bununla birlikte bol miktarda C vitamini içermektedir. Bununla birlikte tiamin riboflavin, pridoksin açısından da zengindir. Sodyum ve potasyum açısından gayet zengin olan kırmızıbiber ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içermektedir. Kolesterolü önleyici özelliği de bulunan kırmızıbiberin iştah açıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle acı bir yemek yediğinizde doyduğunuzu çok kolay anlayamazsınız.

kirmizi-biber

 

 

Kereviz: Antioksidan özelliğinden dolayı organların hastalıklardan korunmasını sağlar. Kereviz; sinir sisteminden sindirim sistemine, kan basıncının dengelenmesinden alerjik hastalıklara kadar birçok hastalığa iyi gelir. Kerevizin yan etkileri çok az olduğu için düzenli olarak tüketilmesi herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Bu besin iştahsızlık için de iyi bir çözümdür. Yiyecek maksatlı tüketmemizin haricinde, farklı yöntemlerle de tüketebiliriz. Günde 3 bardak dövülmüş kereviz çayının içilmesi buna bir örnektir. Kereviz tüm özelliklerinin yanında zihin yorgunluğu, akne ve böbrek taşı için de ideal bir bitkidir.

kereviz

 

 

Bezelye: Bu sebze çeşidi, sağlıklı özelliklerini içerdiği zengin besin kaynaklarından almaktadır. Ortalama 100 gram bezelyede 81 kcal enerji mevcuttur. A, C, E, K vitaminlerini bolca içeren bezelye, tiamin, niasin, pridoksin gibi vitaminler içermektedir. Glisemik endeksi yüksek olan bezelye açlık duygusunu artırarak, normalden fazla besin tüketmemize sebep olur.

bezelye

 

 

Tarçın: Yemeklerde ve özellikle tatlılarda lezzetlendirici olarak kullanılan tarçın çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu baharat çeşidi tarçın ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Tarçının sağlıkla birlikte anılmasının nedeni içerdiği sinamaldehid, sinnamil asetat ve sinnamil alkol adlı bileşenlerdir. Açlık hissiyatı uyandıran bu baharat, iştah açıcı özelliği sayesinde kilo almak isteyenlerin tercih sebebi olabilir.

tarcin

 

Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Aldırıcı Olimp Gain Bolic 6000 Ürün İncelemesi

Kilo aldırıcı Olimp Gain Bolic 6000 ürün incelemesi yapmadan önce bir servis tüketmeniz halinde alacağınız...

Kapat