Çabucak Kilo Aldıran 12 Muhteşem Yiyecek

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Çabucak Kilo Aldıran 12 Muhteşem Yiyecek

Sponsorlu BağlantılarKilo almayı hedefleyen insanlar genellikle zayıf görünüşlerinden şikayetçi olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için bir çok yöntemi de denemeye hazırdırlar. Zayıf insanların kilo almak istemesinin bir diğer başlıca sebeplerinden biri ise kas olarak hacim kazanmak istemeleridir. Bu iki sebep düşünüldüğünde bile kayda değer sayılara ulaşan insanlardan bahsedebiliriz. Bu sebeple bunca insanın doğru bilgilendirilmesini esas almalıyız. Günümüzde kilo alma ile ilgili birçok bilgiye ulaşmak mümkündür. Fakat konudan muzdarip olan insanlar bir türlü tam istediğini bulamamakta ya da hayata geçirme aşamasında başarılı olamamaktadır. Kilo almanın altın kuralı doğru ve güvenilir olduğuna inanılan taktiklerin hayata geçirilmesidir. Bu hayata geçirme işleminin ise uzun süre uygulanması, kesin başarıya götürecek yegane unsur olacaktır.

Kilo aldıran besinlerin hayata geçirilmesinin yanında bu yiyeceklerin hangi zamanlarda tüketilmesi gerektiği de hayati öneme sahiptir. Ayrıca bilinmesi gereken en önemli kural ise bilinen kilo aldırıcı bir besinin çok tüketilerek kilo almaya uğraşmamak olmalıdır. Olması gereken her şeyden azar azar ve zamanlı tüketmektir. Kilo aldırıcı besinler ve bunların işlevlerine sizler için el attık. Aşağıda en etkili 12 yiyecek ve bunların kilo aldırıcı etkilerinden bahsettik.

 

Kilo Almak İçin 12 Etkili Yiyecek

1. Fıstık Ezmesi (Protein ve Sağlıklı Kalori Deposu)

Kilo aldırıcı besinler araştırıldığı takdirde listenin başlarında fıstık ezmesinin gelmesi çok doğal olacaktır. Çünkü protein ve sağlıklı kalori değerleri oldukça yüksektir. Doğru ve zamanlı kullanımlar dahilinde sağlıklı kilo alımları işten bile değildir. Protein ve kalori deposu dedik çünkü, 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinin içinde 90 Kcal ve 4 gr protein bulunur. Kilo alma programına eklenmesi yararlı olacaktır. Fakat fıstık ezmesinde doymuş yağ bulunduğu için gereğinden fazla kullanımdan kaçınmak doğru bir hareket olur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

 

2. Pirinç (Ekonomisini Düşünenler İçin Kilo Aldırmada Etkili Olan Gıda)

Pirinç besini düşünüldüğü zaman hemen tüm dünyada ve tüm gelir aralığına sahip insanlarca tüketilen bir yiyecektir. Dolayısıyla kilo almak isteyenler için listenin en başında yer alabilir. Pirinç besini değerleri bakımından ele alınırsa, enerji olarak yüksek değerlere sahip olduğu fark edilebilir. Ayrıca kalori bakımından da oldukça yüksek değere sahiptir. 50 gram pirinç ortalama olarak 65 kalori içermektedir. Şeker hassasiyeti olmayan insanlarca rahatça tüketilebilir değerlere sahip olan pirincin hazırlaması da oldukça kolaydır. Böylesine ucuz ve kolay hazırlanan bir besin insanlar için yüksek öneme sahiptir.

 

3. Ton Balığı (Sağlıklı Yağlara Sahip Zengin Protein Kaynağı)

Balık yağı ve kilo alma ilişkisini bilmeyen yoktur. Ton balığı da bilindiği gibi orkinos balığından elde edilen bir besindir. Orkinos balığının ise insan vücudunda oldukça faydalı hareketlere neden olan yağlara sahip olduğu bilinmektedir. Böylesine sağlıklı bir besin özellikle hazır bir şekilde elde edildiğinde oldukça yararlı olacaktır. Bu aşamada konserve ton balıkları çok kolay bir kullanıma sahiptir ve günün her saatinde kolayca tüketilebilir. Protein yönünden zengin ve sağlıklı olarak bilinen Omega-3 yağına sahip olan ton balığı kilo almayı hedefleyen insanların vazgeçilmezi olabilir.

 

4. Yumurta (Hızlı Kilo Aldırıcı ve Yüksek Kaloriye Sahip Bir Besin)

Yüksek kalorisinin yanında yüksek değerlerdeki protein içeriği sayesinde kilo aldırıcı etkisi tartışılamaz. Özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yumurta rutin halde tüketildiğinde kiloda bir farklılık yaratabilir. Bir yumurta 75 Kcal, 6 gr kadar protein ve 5 gr kadar yağ içerebilir. Bunların yanısıra B-12 gibi yararlı bir vitamine ev sahipliği yapmaktadır. Bu değerleri sayesinde kilo alma çıtasına, sizi yumurta tüketimi yakınlaştırabilir.

 

5. Muz (Kalorisi ve Enerjisi Yüksek Bir Meyve)

Sponsorlu Bağlantılar

Kilo alma listesinin belki de en masum besini muzdur. Yüksek enerji değerlerine sahip olmasına rağmen kilo almaya çok etki edebilecek yüksek kalorilere sahip değildir. Muzun sahip olduğu lifler ve potasyum oranları, kilo alma diyetinize sağlık katmaya yetebilecek ölçülerdedir. Sahip olduğu şeker oranları sayesinde güzel bir atıştırmalık özelliği gösterir. Fakat kilo alabilmek için bir anda fazla muz yenilmesini tavsiye etmiyoruz.

 

6. Avokado (Doğal Kalori Havuzu)

Görüntüsünden hiç belli etmese de avokado meyvesi, oldukça yüksek miktarda yağ ve kalori içerir. Bunun yanısıra enerji bakımından da tüketimi tavsiye edilebilir. Bu özelllikleri ile kilo almak isteyen insanların listesinde üst sıralara yerleşebilir. Normal boyutlardaki ortalama bir avokadonun içerisinde 290 Kcal ve 29 gr yağ bulunmaktadır. Yüksek değerlere sahip bu meyvenin hemen her öğünde tüketimi, kilo almak isteyenler açısından mantıklı olacaktır.

 

7. Fındık (Kalori İçeriği Zengin Kuruyemiş)

Fındık sağlıklı karbonhidrat ve protein kaynağıdır. Ayrıca içeriğindeki yağın da sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.  Ortalama 100 gr bir fındıkta ortalama 700 Kcal bulunur. Yüksek yağ içeriğine sahip olan bu kuruyemiş kilo almak isteyenlerce tüketilebilir değerlere sahiptir.

 

8. Peynir (Protein Deposu)

Tek başına tüketilebileceği gibi başka besinlerle birlikte ya da başka besinlerin içerisinde de tüketilebilir. Bu pratikliğine bir de yüksek protein ve yüksek kalsiyum gibi değerleri eklenince tüketimi mantıklı bir yiyecektir. Ortalama bir peynirde insan vücudunun günlük olarak alması gereken yağ bulunabilir. Bunun haricinde örnek vermek gerekirse, 100 gr bir çedar peynirindeki kalori miktarı 400’tür. Kolay ulaşılabilir ve ekonomik olması, peynirin kilo alma listesindeki ilk sıralarını koruyabilir.

 

 

9. Soya Fasulyesi (Kayda Değer Karbonhidrat ve Protein Kaynağı)

Ekonomik olarak oldukça ucuz olan bu besini kilo alma diyetinize eklemelisiniz. Çünkü hem sağlıklı hem de ucuzdur.  Soya fasulyesi değerleri bakımından tıpkı peyniri andırmaktadır. 100 gr soya fasulyesinde 400 Kcal bulunur. Bunların haricinde içerdiği protein ise şaşkınlık verici derecededir. 100 gr soya fasulyesinde tam 36 gr protein mevcuttur. Magnezyum, kalsiyum ve demir kaynağı olan soya fasulyesi, kırmızı et değerleriyle benzeşir. Fakat hem ağırlık hem de fiyat olarak kırmızı etten daha avantajlıdır.

 

10. Bitter Çikolata (Antioksidan ve Enerji içerir)

Tatlı kaçamağı olabilecek bitter çikolata tek başına olmasa da kilo aldırma hususunda başarıya sahiptir. Günlük yaşamınızda fazla abartmamak koşuluyla atıştırabilirsiniz. Bitter çikolatanın birçok atıştırmalığa göre daha sağlıklı olmasının yanında, hacim kazandırıcı özelliği onu cazip bir besin haline getirmektedir. 100 gr bitter çikolata parçasında ortalama olarak 500 Kcal bulunur.

 

11. Tam Yağlı Süt (Kolay Ulaşılabilir Kilo Kaynağı)

Bir bardak süt ile kilolara davetiye çıkarmak mümkün. Bir bardak sütte 150 gr Kcal ve 8 gr protein bulunmaktadır. Bu değerleri sayesinde sütün kilo alma dönemindeki rolü büyüktür. Ayrıca sütün sindirim sistemine yararı dokunan bir besin olduğu biliniyor. Kilo aldıran besinlerden olan sütün en büyük avantajı olarak, paketi aç ve iç kullanımı olarak gösterebiliriz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

 

12. Kırmızı Et (Protein ve Demir Deposu)

Zengin bir protein kaynağı olan kırmızı etin aynı zamanda mineraller bakımından bol olduğunu bilmekteyiz. Zayıf ve kas gelişimi için kilo almak isteyen insanlara yönelik son derece faydalı bir besindir.

Sponsorlu Bağlantılar
Lahmacun Kilo Aldırır mı? Lahmacun Kaç Kalori?

Her şekilde sizlere hitap eden lahmacun kalori konusunda gıdaların lideri gibidir. Hem kokusu hem de...

Kapat