Kilo Aldıran Besinler Listesi

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Kilo Aldıran Besinler Listesi

Sponsorlu BağlantılarKilo Aldıran YiyeceklerObezitenin ve şişmanlığın bu kadar yaygın olduğu bir dünyada zayıflamak isteyenler için bin bir çeşit yöntem mevcut. Peki ya kilo almak isteyenler ve kilo almaya çalışanlar? Elbette onlar da yalnız değiller, kilo almak istiyorum diyen de birçok insan mevcut. Bugünkü makalemizde bu duruma ışık tutacak olan kilo aldıran besinler konusunu ele alacağız.

Bazı insanlar vücut yapısı olarak ince, zayıf veya küçük. Bu insanların genel olarak metabolizmaları çok hızlı çalıştığından vücutları kilo almaya pek yatkın olmazlar. Bu durum ise kişide çok cılız göründüğü için bir moral bozukluğuna sebep olabilir. Ayrıca vücut ağırlığı, ideal oranın altında olan kişilerde bazı sağlık sorunlarının da görülebileceği ihtimali de var.

Kilo aldıran besinler kapsamında konuyu değerlendirecek olursak yeme bozuklukları ve kilo almak için yanlış besin seçimleri bu konuda pek çözüm sağlamıyor. Kilo aldıran besinler dediğimizde fazla kaloriye sahip her türlü besini kastetmiyoruz aksine sağlıklı kilo aldıran besinler olması gerektiğinden bahsediyoruz. Örneğin kalori alımında gazlı içecekler kalorilidir ancak sağlıksızdır bunun yerine taze sıkılmış meyve suları da oldukça kalorilidir ancak kilo almaya katkısı sağlıklı bir biçimde olur. Aşağıdaki listede doğru şekilde kilo aldıran besinler ile ilgili detaylı örnekler bulacaksınız.

 

Kilo Aldıran Besinler Hangileridir?

1) Yağsız Kırmızı Et

Kilo almaya çalışıyorsanız kırmızı et yemenin tadını çıkarabilirsiniz ancak bu konuda küçük bir uyarı da yapmadan geçmeyelim. Etlerin yağlı kısımları da oldukça lezzetli olmasına rağmen genellikle yağsız şekilde kırmızı et tüketin. Kilo aldıran besinler arasında oldukça yüksek kaloriye sahip olan kırmızı eti haftada birkaç kezden fazla tüketmeyin. Sağlıklı bir diyet açısından fazla kırmızı et tüketimi kolesterol ve sağlık açısından zararlı olacaktır.

2) Fıstık Ezmesi

Doğal fıstık ezmesi vücut ağırlığını sağlıklı bir şekilde kazanmaya çalışan insanlar için mükemmel bir besindir. Protein ve yağ ile doludur. Bir çorba kaşığı kadar fıstık ezmesinin içeriğinde 100 kalori ve 4 gr da protein mevcuttur. Ayrıca magnezyum, E vitamini ve B3 vitamini açısından da gayet sağlıklı bir besindir. Kilo aldıran besinler arasında çok etkili bir yere sahip olan fıstık ezmesini tam tahıllı ekmek üzerine sürerek, yulaf ezmesiyle karıştırarak veya elma için bir nevi dip sos olarak tüketebilirsiniz. Fıstık ezmesi seçiminde içine şeker ekleniş olanları değil diğer doğal ve gerçek fıstık ezmesi çeşitlerini tercih etmeye çalışın.

3) Tam Yağlı Süt

Süt içmek kilo almak konusunda çok etkili yöntemlerden biridir. Bu noktada özellikle süt çeşitlerinden tam yağlı olanları tercih etmenizde fayda var. Tam yağlı süt tüketerek bir su bardağı başına 60 kalori daha fazla kazanırsınız. Aynı zamanda tam yağlı süt daha yüksek A ve D vitaminine sahiptir. Hem besin değerlerinin zenginliği hem de kilo almak açısından yağlı süt daha etkili bir seçenek olacaktır. Mümkün mertebe içtiğiniz kahveye bile yağlı süt eklemeye çalışarak kalori değerini artırmaya çalışın.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Süt İçerek Kilo Aldıran Gomad Yöntemi

 

4) Tropikal Meyveler

Sponsorlu Bağlantılar

“Günde 1 elma yiyerek doktoru kendinizden uzak tutabilirsiniz” şeklinde bir genel inanış var bu da elmanın ne kadar sağlıklı bir yiyecek olduğunu gösteriyor. Ancak burada daha çok kilo alma konusuna hedeflendiğimiz için bu noktada tropikal meyveler bizim için daha tercih edilesi kilo aldıran besinler arasında bulunmakta. Mango, papaya, muz ve ananas gibi meyveler kilo almak için en etkili meyvelerin başında gelmektedir çünkü içerisinde doğal şeker barındırmakta ve kilo aldırırken aynı zamanda size enerji de sağlamaktadır. Bu meyveleri porsiyon şeklinde yemekten sıkıldığınız zaman hazırladığınız tatlılara hatta yemeklere bile ekleyebilirsiniz. Bu şekilde rutinin dışına çıkıp farklı tatlar denerken bile kilo alımına devam edebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Alma Diyeti ile Haftada 5 Kilo Alın

 

5) Avokado

Bu lezzetli yeşil sebzeler vücuda sağlıklı bir şekilde yağ depolamak için harika bir seçenektir. Bir avokadonun besin değeri yaklaşık 280 kalori civarındadır aynı zamanda potasyum, E ve B vitamini açısından çok zengin bir kaynaktır. Gerek salataya gerek hazırladığınız et yemeklerine rahatlıkla ekleyebileceğiniz bir besindir. Tüm bunlara ek olarak kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyen en etkili besinlerin başında yer alır.

6) Bitkisel Yağlar

Yemeğe veya salataya katılan yağların tadını hiçbir salata sosu vermez. Bu yağlardan hangileri kilo aldıran besinler grubundadır önce onları sıralayalım.

  • Hindistan cevizi yağı
  • Zeytinyağı
  • Fıstık yağı
  • Ayçiçek yağı
  • Tereyağı

Lezzet açısından pişirme esnasında tereyağını tercih edebilirsiniz, zeytinyağını ise ateşte kızdırmadan yemeklerde kullanmanız damak tadına daha uygun olacaktır.

 

kilo aldıran besinler

 

7) Fındık

Fındık, sağlıklı bir şekilde kilo aldıran besinler kategorisinde çok etkili bir yiyecektir. “Kilo aldıran yiyecekler nelerdir” konulu makalemizde de bahsettiğimiz üzere kuru yemişler kilo almak için çok etkili yiyeceklerdendir. Fındık ise bunların içinde en etkili olanlardan biridir. Bir avuç fındık tüketiminin bile kilo almaya katkısı büyüktür. Lif açısından da gayet zengin bir atıştırmalıktır. Badem de aynı şekilde kilo almaya yardımcı besinlerin başında gelir. Fındığı yulaf ezmesinin veya kahvaltılık tahılların içine karıştırmanız kilo almak için iyi birer seçenek olacaktır.

8) Peynir

Peynir, tükettiğimiz en favori gıdaların başında gelir. Genel olarak kahvaltıda tüketmemize rağmen hemen hemen her yemeğin içine peynir eklemeniz mümkün. Süt ürünleri grubunda bulunan peynir çeşitlerinin genel olarak yağ oranları ve besin değerleri yüksektir, bu da kilo alımında bizlere yardımcı olacaktır. Peyniri aşırıya kaçmadan ama tadına da vararak eğlenceli bir şekilde tüketebiliriz. Yüksek protein ve yağ içeren peynir kilo aldıran besinler arasında çok önemli bir yere sahiptir.

9) Patates

Karbonhidratlar kilo alımında en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir. Kilo almak istiyorum diyenler için anahtar kelime her şeyden önce besinlerin karbonhidrat değerleri olmalıdır. Patates içeriğinde bolca karbonhidrat bulunan bir besindir. Aynı zamanda potasyum ve diğer besin değerleri açısından sağlıklı kilo aldıran besinler grubunda yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar
Optimum Serious Mass Ürün İncelemesi
Kilo Aldırıcı Optimum Serious Mass Ürün İncelemesi

Optimum Nutrition uzun zamandır supplement ürünleri bazında kaliteli ve tercih edilen bir firma olarak ülkemizde...

Kapat