Kilo Aldıran Yüksek Kalorili Meyveler Nelerdir?

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Kilo Aldıran Yüksek Kalorili Meyveler Nelerdir?

Sponsorlu BağlantılarKilo Aldıran MeyvelerKilo almak isteyenlerin, sağlıklı beslenmek isteyenlerin ve spor yapan herkesin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir yüksek kalorili meyveler. Çoğu zaman çok hafif olduğu düşünülen  pek çok meyve aslında düşündüğünüzden daha yüksek kalorilere sahip olabiliyor. Bu yazımızda sizler için araştırdığımız kilo aldıran yüksek kalorili meyvelerden bahsedeceğiz. Sağlık açısından belirtmek istediğimiz meyvelerle alakalı en önemli hususlardan bir tanesi de hiçbir meyvede kolesterolün bulunmamasıdır. Bu anlamda kolesterol hastalarının korkmadan uygun ölçülerde bütün meyvelerden yiyebileceğini belirtmek isteriz. Kilo almak isteyenler ise aşırıya kaçmamak kaydıyla bu yüksek kalorili meyveleri rahatlıkla tüketebilirler. Sağlıksız kilo alımına sebep olan hamurlu tatlılar yerine bu tür meyveleri tüketerek sağlıklı kilo almanız mümkün. Sizler için araştırdığımız yüksek kalorili meyveler konusundan bahsederken günde ortalama olarak ne kadar yemeniz gerektiğini, bu meyvelerin faydalarını, çok yenildiğinde varsa zararlarını ve vücuda olan etkilerinden kapsamlı bir biçimde bahsedeceğiz.

 

Yüksek Kalorili Meyveler ve Faydaları

 

Kiraz ve Faydaları

100 gramında ortalama olarak 70 kalori bulunan ve içerisinde bolca A ve C vitamini barındır. Bu sayede de vücuda oldukça faydalı olan yüksek kalorili meyveler arasındadır. Yaz mevsiminde bolca tüketilebilen turfanda zamanlarının dışında oldukça ekonomik olan bir meyve. Bunların dışında şeker ve kolesterolü dengeli bir şekilde düşürmeye yarayan ve baş ağrısına birebir çözüm olan bu harika kırmızı meyve çok lezzetli oluşuyla da her yaştan kişinin damak tadına uygun.

Böbreklerde oluşabilecek iltihap, kum ve taş gibi sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkileyecek olan tüm etkilerle savaşıp var olan iltihap  kum ve taşın da vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücutta bulunan zehirleri temizlemesi özelliği ile de en iyi antioksidanlardan birisidir. Kabızlık önleyici özelliği de bir diğer faydalarındandır. Günde ortalama olarak 100 ile 150 gram arasında tüketebileceğiniz kirazın sağlığımız açısından önemi oldukça büyüktür. Üstelik kiraz sapları ödem atıcı çay olarak da tavsiye edilmektedir.

 

Erik ve Faydaları

Erikte tıpkı kiraz gibi A, K ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Potasyum bakır mineralleri ve  lif açısından da tercih edilebilecek en iyi meyvelerden bir tanesidir. İlkbahardan yaz aylarına geçiş sırasında yetişmeye başlayan ve ülkemizde de çokça bulunan eriğin tüketilmesi tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 100 gr erikte 72 kalori bulunmaktadır. Her ne kadar yaz mevsiminde yetişse bile kışın da oluşabilecek pek çok hastalığın önüne geçtiğini belirtmek isteriz. Ayrıca erik, antioksidan bakımından zengin olması dolayısıyla demirin vücut tarafından emilimini önemli ölçüde artırmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda görülen sarı nokta olarak da bilinen, görüşü ve görüş mesafesinde oldukça etkili olan retina hastalığına karşıda etkilidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Almaya Yardımcı Vitamin ve Mineraller

 

İncir ve Faydaları

Çok lezzetli meyvelerden birisi olan incir yüksek oranda besin lifi içermesi sebebiyle başta kabızlık olmak üzere pek çok sindirim rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ortalama olarak 100 gram incirde 70 ile 75 kalori bulunmaktadır. Magnezyum, kalsiyum ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan incir güçlü kemikler içinde önerilmektedir. Özellikle tansiyon hastası olan kişilerin kan basıncının dengelenmesi için incirin bol olduğu mevsimde günde en az iki tane incir tüketilmesi tavsiye edilir.

İncir içerisindeki demir günlük ihtiyacınızın yüzde birini karşılamaya yeter. Özellikle kurutulmuş halde tüketilen incir antioksidan bakımından oldukça zengindir. Antioksidan göz sağlığının korunmasında diğer pek çok besin değerlerine göre daha önemlidir. İncir potasyum içeriği sayesinde kalp hastalarının günde ortalama olarak 2-3 adet tüketmesi halinde çarpıntıların önüne geçmektedir. Günümüzde her 10 kadından birinin meme kanseri olma riskini taşındığı bilinmektedir. Zengin lif içeriğine sahip olan incir özellikle menopoz sonrası meme kanseri riski taşıyan kadınlara önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Muz ve Faydaları

100 gram muzda yaklaşık olarak 90 kalori bulunmaktadır. Lezzetli olması sayesinde yetişkinlerde olduğu kadar çocukların da çok severek tükettiği meyvelerden bir tanesidir. Üstelik çok lezzetli olan muzun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Özellikle kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşıyan muz, içerisindeki 540 miligram potasyum ile  tansiyonu kontrol altına alır ve oluşabilecek olumsuz faktörlerin önüne geçer. Mide sağlığı için de önemli meyvelerden birisi olan muz, mide asidi üretimini kontrol altına alarak mide ülseri oluşumunu önler ve mide ağrılarına iyi gelir. Sindirim sistemi içinde oldukça önemlidir. Özellikle ishal nedeniyle yaşanan su kaybının önüne geçen muz, zengin lif içeriği sayesinde ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. İçerisinde A C ve E vitaminleri bulunduran muz, göz ve kemik sağlığı için günde en az 1 adet tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca muz  depresyonu önler, vücuda enerji verir, aniden gelişen krampların önüne geçer, bayanların her ay aşırı adet öncesi sendromlarını hafifletir, vücuttaki şişliklerin azalmasına sağlar, hafızayı güçlendirir ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler için kaşınan bölgelere muz kabuğu ile hafifçe masaj yapıldığında kaşıntının önü ne geçer.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Aldıran Besinler Listesi

 

Avokado ve Faydaları

100 gr avokado yaklaşık olarak 160 kalori içerir. En önemli faydalarından birisi yüksek besin değeri bulundurduğu için uygun kullanımlarda kilo kontrolünü sağlar.  İçerisindeki zengin yağlar kilo almak isteyen kişilerin kullanımına uygun olarak sağlıklı kilo alımını desteklerken zayıflamak isteyen kişiler için de  salatalar ve öğün aralarında tüketilmesi halinde kilo verilmesini destekler. Göz sağlığı için gerekli olan lutein mi zeaksantin içerir. Bu iki içerik gözde oluşabilecek hasarların önlenmesi için gereklidir. Kanser riskini de büyük ölçüde azaltan avokado uzman doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından iki günde en az 1 adet tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden bir tanesidir.

Sindirim sistemi açısından içerisinde bulunan zengin lifler sayesinde kabızlığı önlerken sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olur. Kolesterol ve tansiyonu kontrol altına alan avokado bu sayede oluşabilecek hasarlarında engellenmesini sağlar. Ayrıca avokado pek çok güzellik maskesine eklenerek cildin doğal yağlar ile güzelleşmesini sağlarken nem kaybının önüne geçer. Tıpkı ciltte olduğu gibi kuru saçlar için de oldukça faydalıdır. Yüksek kalorili meyveler arasında olan avokadonun tadına henüz herkes alışmasa da ülkemizde sıkça tüketilmeye başlanmıştır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

 

Hurma ve Faydaları

Yaklaşık olarak 15 gram hurmada 43 kalori bulunur. Bu anlamda 100 gramında en fazla kalori bulunduran yüksek kalorili meyveler arasındadır. Doyurucu özelliğinin dışında, içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller bakımından tüm dünyanın severek tükettiği meyvelerdendir. Tıpkı avokado gibi kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kalp hastalığı, kolesterol ve tansiyonu dengede tutar. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu temizler ve hastalıklardan korur.

Saymakla bitmeyecek faydalarından bir tanesi de anemi hastalığına olan faydasıdır. Zengin demir içeriği sayesinde kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini dengeler. Ayrıca karaciğerin ihtiyacı olan vitaminlerin başında gelen B1 ve B2 vitaminlerini içermektedir. Hurma;  gözleri kuvvetlendirir, kemiklere faydalıdır, depresyonu önleyerek ruh sağlığını korur, damar sertliğine iyi gelir, gelişmekte olan çocukların gelişimini destekler ve ayrıca cilt sağlığını koruyarak oluşabilecek lekelerin önüne geçer.

Kapsamlıca bilgi vermeye çalıştığımız bu yüksek kalorili meyveler, sağladığı bu faydaları dışında sağlıklı kilo almanıza da büyük katkı sağlayacaktır. Miktar olarak çok aşırıya kaçmadan ara öğünlerinizde  düzenli olarak bu meyveleri tüketerek kilo alma sürecinizi kısaltmanız mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar
Bol Kalorili Havuçlu ve Etli Pilav Tarifi

Soframızın vazgeçilmezlerinden olan pilav her daim tüketilen yiyeceklerdendir. En az pilav tüketen ailenin bile sofrasında...

Kapat