Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Posted by in Makaleler

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılarkilo almak için ne yapmalıyımKilo alamama sorunu bazen sanılanın aksine çok zor bir hale gelebiliyor. Bu sorunla uğraşan herkes acaba kilo almak için ne yapmalıyım diye sürekli kendilerine soruyorlar.  Kilo alamamanın nedeni bazen metabolizma olduğu gibi bazen de kronik veya genetik nedenlerden dolayı olabilir. Buna istinaden düşünecek olursak zayıf kişilerin bağışıklıkları normal kilolulara oranla daha düşük olduğu için dış etkenlerden çok çabuk olarak etkilenirler. Örneğin çok çabuk hasta olurlar, olduklarında da iyileşme süreçleri daha uzun olur.

Peki gerçekten düşündüğünüz kadar zayıf mısınız? Kimler zayıf olarak nitelendirilir? Vücut kitle indeksi ile bunu anlamak mümkün. Vücut kitle indeksi, Dünya Sağlık Örgütü‘nün, boy ve kiloyu baz alarak hesapladığı bir ölçme biçimidir. Bu hesaplamada vücut ağırlığı boyun karesine bölünür ve kişinin hangi aralıkta olduğu hesaplanabilir. Örneğin, 70 kg ve 1.74 cm ölçülerinde bir kişinin vücut kitle indeksini şu şekilde hesaplayabiliriz:

1) 1.74 x 1.74 = 3,02 (Boyumuzu kendisiyle çarpıyoruz)

2) 70 / 3,02 = 23 (Kilomuzu çıkan sonuca bölüyoruz)

Vücut kitle indeksi için sonucu 23 olarak buluyoruz. Siz de bu şekilde vücut kitle indeksinizi hesaplayarak aşağıdaki tablodan karşılaştırın ve hangi grupta olduğunuzu öğrenerek o doğrultuda beslenmeye çalışın.

vucut-kitle-indeksi-tablo

 

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle bunun sizde bir sağlık sorunu olup olmadığının araştırılması lazım bunu öğrenmenin en doğru yolu da bir diyetisyene başvurmaktır. Bununla yetinmeyerek endokrinoloji uzmanı veya bir dâhiliyecinin sizi görmesinde fayda var. Doktorlar veya diyetisyenler genel olarak size bir tarama testi yapacaklardır.  Örneğin bağırsaklarınızda bir parazit var mı ya da bağırsak kurdu gibi canlılar sizin vücudunuzda yer edinmiş mi. Eğer ki bu tip sorunlar varsa o zaman bir an önce bunun çaresine bakılması gerekir aksi takdir de ne kadar uğraşırsanız uğraşın yine de kilo alamayacaksınız ve kilo almak için ne yapmalıyım sorusunu daima kendinize soracaksınız. Dilerseniz kilo alma konusunda size biraz daha tavsiye verelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle hazır gıdalar yani halk arasındaki deyimle abur cuburlardan uzak durmalısınız çünkü bunlar kilo almanız için sağlıklı yöntem değillerdir. Bu tip yiyecekler geneli itibariyle trans yağlarla hazırlandıkları ve doymamış yağ oranları yüksek oldukları için içi boş kalorili olan yiyeceklerdir yani boştan kastımız çok kalorili ama aynı zamanda çok sağlıksız yiyeceklerdendir. Bunun yerine ev yemeklerini tercih etmeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir

 Kilo almak için ne yapmalıyım sorusunun diğer bir yanıtı da yağlı yiyeceklerde gizlidir. Yağlı yiyecek tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Yağlı yiyecekler genellikle midede uzun süre muhafaza edilmekte bu da sizin doyum sürecinizi oldukça uzatmakta ve size tokluk hissi vermektedir. E haliyle bir sonraki ara öğünde de hala tokluğunuzu korumuş olacak ve kilo almak için yeni kalorileri vücuda almamış olacaksınız. Örneğin, etli bir yemek yiyecekseniz o zaman etin yağsız olarak pişirilmesi doğru olacaktır yemeğinizde et yoksa o zaman da mutlaka yağ düzeyini fazla değil yeteri kadar olacak şekilde ayarlamalısınız.

 

Balık Yağından Faydalanın

Yemek demişken herkes kendi doyum miktarını çok iyi bilir bu nedenle yemeklerde iştah sınırınızı kendiniz belirlemelisiniz. Bunun yanı sıra eğer ki iştahınız kapalı ise o zaman balık yağı içmelisiniz çünkü balık yağı sağlıklı yağlardandır ve kaslarınızın çoğalmasına yardımcı olur. Kaslar çoğaldıkça da onların yağa ihtiyacı olduğu için daha fazla yağ almaya başlayacaksınız bunu B vitaminleriyle de desteklediğiniz zaman mükemmel bir hacim kazanmış olacaksınız. Bunu yapabilmeniz için de kendinize bir beslenme programı oluşturmanız faydalı olacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  İştah Açıcı Karışım Tarifi

Şayet sigara içen bir kişi iseniz o zaman şunu belirtmek isterim. Uzun süren araştırmalar sonucunda sigaranın kilo alımını engellediği tespit edilmiştir. Çünkü sigara metabolizmanın çalışmasını hızlandıran bir alışkanlıktır.

Son olarak ise size belirtmek istediğim konu psikolojinizdir. Sürekli olarak kendinize acaba kilo almak için ne yapmalıyım, çok zayıfım gibi soruları sorarsanız o zaman bu süreç sizi olumsuz etkileyecek çünkü sürekli olarak beyninize olumsuz sinyaller göndereceksiniz. O yüzden de psikolojinizi diri tutmak için sürekli kendinize olumlu yönden telkinler verin. Göreceksiniz ki bir müddet sonra kilo almaya başlayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Alma Hikayesi
Kilo Almayı Nasıl Başardım? | Deneyimler ve Öneriler

Kilo alma konusu birçok insana göre oldukça sıkıntılı olarak kabul görebiliyor. Çünkü işin hem psikolojik...

Kapat