Kilo Almaya Yardımcı Vitaminler ve Mineraller

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Kilo Almaya Yardımcı Vitaminler ve Mineraller

Sponsorlu Bağlantılarkilo aldıran vitaminlerKilo almak için yapmanız gereken düzenli, sağlıklı ve her zamankinden biraz daha fazla yemektir. Tabi bu sürecin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için spor yapmak ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri de almak oldukça önemlidir. Birçok makalemizde kilo alırken beslenme programınızda yapmanız gereken değişikliklere, hangi besinleri daha çok tüketmeniz gerektiğine, kilo aldırıcı hangi tarif ve karışımları tüketmeniz gerektiğine oldukça fazla değindik. Bu makalemizde ise kilo aldıran vitaminler nelerdir, düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo almak için hangi vitaminleri almalıyız gibi konulara değineceğiz.

Kilo aldıran vitaminler ve mineraller aslında sandığımızdan çok daha önemlidir. Etrafınıza baktığınızda birçok kilo sorunu yaşayan, fazla kiloları veya aksine çok zayıf olan kısacası sağlıksız bir vücuda sahip kişilerin kan değerleri düşük çıkar. Kan değerlerinin düşük olması yani vücudun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve minerallerin yeteri kadar bulunmaması demektir. Bu da demek oluyor ki kilo alma sürecinde.. hem daha sağlıklı bir şekilde kilo almak için, hem de kilo alma sürecine destek sağlamak adına kilo aldırıcı vitaminlerin vücudumuzda yeteri kadar bulunup bulunmaması oldukça önemlidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kilo Almanın En Etkili Yolları

 

Kilo Alma Sürecinde Vitaminlerin Etkisi

Sadece kilo aldıran vitaminleri kullanarak da bir miktar kilo almak mümkün olabilir. Çünkü birazdan sayacağımız vitaminler vücutta yeteri miktarda bulunduğunda iştah açmayı ve buna bağlı olarak otomatikman kilo almayı sağlayacaktır. Ancak sadece vitaminlere yüklenmek yerine hem gerekli vitaminleri alıp hemde protein, karbonhidrat ve yağ oranına dikkat ederek beslenilirse kilo alma süreci sizler için çok daha kolay olacaktır. İşte sizler için araştırdığımız kilo aldıran vitaminler:

Sponsorlu Bağlantılar

  • C vitamini: Yapılan araştırma ve incelemelere göre C vitamininin bir miktar insan metabolizmasını yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Çok hızlı çalışan bir metabolizmaya sahipseniz kilo almak için daha fazla C vitamini içeren besinler tüketebilir veya dışarıdan kapsül halinde alabilirsiniz. Kilo aldıran vitaminler listemizde yer alan c vitamininin vücutta depolanma özelliği yoktur. Yani günlük olarak C vitamini almanız bu süreçte sizlerin en büyük yardımcılarından biri olacaktır.
  • D vitamini: Kemiklerin gelişimi için önemli bir etkiye sahip olan D vitamini özellikle hamile bayanlara sağlıklı bir şekilde kilo almaları için önerilmektedir. Kilo almak için yapacağınız beslenme düzeninizin yanında spor aktiviteleri yaparken kemiklerinizin gelişmesi ve güçlenmesi için D vitamini size destek olacaktır.
  • B1 vitamini (Tiamin): Kilo aldıran vitaminler içerisinde yer alan Tiamin iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. Doğal yollardan tiamin vitaminini almak için tam tahıllı ekmek, et ve esmer pirinç ile beslenebilirsiniz.

Kilo aldıran vitamin ve besin destekleri hakkında detaylı bilgi için bu sayfaya da göz atmanızı öneririz: Besin Takviyeleri ve Supplementler

 

Kilo Aldıran Mineraller

Kilo aldıran vitaminler bu süreçte ne kadar önemliyse aynı şekilde kilo aldıran mineraller de o kadar önemlidir. En çok kilo aldıran mineraller ise şunlardır:

  • Demir: Demirin insan vücudu için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Özellikle çocuklarda zayıflığa sebep olan demir eksikliğidir. İnsan vücudunda zihinsel ve fiziksel olarak gelişimi sağlayan demir minerali kilo almak için son derece önemlidir. Doğal bir şekilde koyu yeşil yapraklı besinlerden demir mineralini alabilirsiniz.
  • Kreatin: Kreatin minerali özellikle spor yapanlar için en çok dikkat edilen minerallerden biridir. Kasların gelişmesi ve güçlenmesi için etkili olan kreatin kilo alma sürecinde vücudunuzun sadece yağ olarak değil kas olarak da gelişmesini sağlar. Kreatin, sporcuların kullandığı şekilde dışarıdan toz halde de alabilir veya beslenme listenize ekleyeceğiniz kırmızı et ve balık tüketerek de bu ihtiyacı nispeten karşılayabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır mı

  • Çinko: Çinko eksikliği vücutta iştahın azalmasına sebep olmaktadır. Eğer zayıfsanız ve iştahınız çok kapalıysa bunun sebebi çinko eksikliği olabilir. Çinko; deniz ürünleri, kuruyemiş, et ve süt ürünlerinde oldukça zengin bir şekilde bulunmaktadır. Konuyla ilgili kilo aldıran yiyecekler makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Sizlere anlatmış olduğumuz kilo aldıran vitaminler ve minerallerin vücudunuzda yeterli miktarda olup olmadığını anlamanız için en yakın sağlık kuruluşunda bir test yaptırmanız yeterli olacaktır. Kanınızdan alınan bir parçayla yapılan test sonucunda hangi vitamin veya mineral eksik bunu kolayca tespit edebilir ve beslenmenizi buna göre şekillendirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Protein Bar Tarifi
Ev Yapımı Protein Bar Tarifi

Kilo kontrolü için düzenli olarak spor yapmalıyız. Fakat spor yaptıktan sonra herkes gibi siz de...

Kapat