Kilo Almayı Nasıl Başardım? | Deneyimler ve Öneriler

Posted by in Makaleler

Kilo Almayı Nasıl Başardım? | Deneyimler ve Öneriler

Sponsorlu BağlantılarKilo Alma HikayesiKilo alma konusu birçok insana göre oldukça sıkıntılı olarak kabul görebiliyor. Çünkü işin hem psikolojik hem de fizyolojik boyutları insanı ciddi anlamda zorlayabiliyor. Psikolojik anlamda, çevreden gelen tepkiler ya da utanmamıza sebep olan bakışlar karakterimizde derin yaralar açıyor. Ben neden kilo alamıyorum soruları kafaları ciddi anlamda meşgul etmeye devam ediyor. Fizyolojik durumumuzun kilo alma ihtimalimizi düşürmesi psikolojik bir sonuca sebep olabiliyor. Metabolizmamız hızlı olabilir ya da kilo almayı engelleyici rahatsızlığımız olabilir. Bu yüzden kilo almak için öncelikle genel bir kontrolden geçmeliyiz. Ciddi bir rahatsızlık bulunmuyorsa eğer, kilo almamız daha da kolaylaşabilir. Bu noktada motive edici kilo alma hikayeleri de çok önemlidir. İnternetten forum sitesindeki Phil_Heath rumuzlu üyenin kilo alma serüvenini ve deneyimlerini sizler için derledik.

 

Kilo Alma Hikayem

Kilo alma konusundaki sıkıntıları ben de oldukça fazla bir şekilde çektim. Zayıflığın verdiği görüntü yüzünden, herkesin bir deri bir kemik dediği ve bu yüzden de yolda yürümeye utanan kişi olmaktan nefret ediyordum. Bunların yanında, kıyafet alacağım zamanlarda morali bozulan insan olmak beni kötü yönde etkiliyordu. Fakat kötü etkiler beni hiç yolumdan şaşırtmadı ve kilo almak için uğraştım. Bu sayede şimdilerde kendine güvenen kişi haline geldim. Bu zorlu serüvenimi sizlerce paylaşmak eminim ki sizlerin de kilo alma konusunda hedefinize ulaşmanızda yararlı olacaktır.

Çok yiyorum ama yine de kilo alamıyorum diyen insanlara öncelikle sormak istediğim soru; “çok yiyorum” kavramından kasıtlarının ne olduğudur. Çünkü bu hataya ben de düşer ve “çok yiyorum” derdim hep. Fakat zamanla anladım ki tükettiğim besin sadece bir çocuğa yeterli olacak miktardaymış. Arkadaşlar, yemekleri yeterli miktarlarda yedikten sonra kilo alamamak diye bir şey söz konusu olamaz. Bunu bizzat ben yaşadım ve tecrübe edindim.

 

Neden Kilo Alamıyoruz?

Önceleri babama ben niye kilo alamıyorum ya çok yemek yiyorum ama hala kilo alamıyorum diye söylenirdim. Babam da bana kendisini ve akraba çevremizi örnek gösterirdi. Dediğine göre bizim aile genetiğimiz gereği ne kadar yemek yersek yiyelim kilo alamazmışız. Fakat bu düşünce çok yanlış ve bence kilo alamayanların düştüğü en büyük yanlış budur.

Kilo alma sorunlarıyla ilgili olarak bana birçok mesaj geliyor. Bunlardan bazıları ise kendi imkanları dahilinde çözümler bulmaya çalışan insanlardan oluşuyor. Çok yemek yiyorum hatta kilo alabilmek için gainer ürünlerini kullanıyorum fakat yine de kilo alamıyorum diyen insanlar oldukça fazla. Günde 6 ölçeğe kadar gainer kullanan kişilerin bile kilo alamadıklarına şahit oldum. Yaklaşık olarak 3 ay bu gainer ürününü kullanan bir arkadaşımın hiç kilo alamadığını öğrendim. Bu tabi ki aynı zamanda düzgün beslenememesinden kaynaklanıyor.

Kilo almayı yaklaşık olarak 2 sene öncesinde başarmaya başlamıştım. Hemen öncesinde kilo almak için ben de bir sürü hata yaptım. Hatta gainer kullanımına da başvurmuştum. Bu durumun bana yararı olacağını düşünürken aksi gerçekleşti. Çünkü bunu sonradan öğrendim ki gainer ürünleri ve protein tozları sadece besin takviyeleridir. Bunları kullandığımız zaman yeterli beslenmeyi sağlayamazsak hiçbir fayda elde edemeyiz. Bu duruma uygun bir anımı sizlerle paylaşmak isterim. Kuzenim ile birlikte kilo alabilmek için aynı anda spora başlamıştık ve sporun yanında aynı suplementleri aynı miktarlarda kullanmaya başladık.  Tüm o uğraşlara rağmen kuzenim 5 aylık bir süreçte sadece 2 kilo alabilmişti. Çünkü düzgün besin yetersizliği hatasına o da düşmüştü…

 

Nasıl Başardım?

Kilo alabilmek için daha fazla beslenmem gerektiğini kesin ve net bir şekilde anladığım zaman günlük yemek masrafım ortalama 50 – 70 TL aralıklarını bulsa da buna değeceğine inandım. Bu yolda inat ettim ve yaptıklarıma değdi. Giderek hacim kazanmaya başlamıştım.

Ben bu kilo alma işine girişirken üniversite sınavından yeni çıkmıştım ve tek kelimeyle yoğun bir maratonun ardından dökük bir haldeydim. Lise hayatım da genellikle ders çalışmakla geçtiği için kendime gereken özeni gösterememiştim. Bu yüzden eğitime dair istediklerimi yerine getirdikten sonra sıra diğer sıkıntıma gelmişti, “Kilo Alma”. Bu yolda yaptığım ilk iş spor salonuna yazılmak oldu. İlk başlarda spor salonuna giderken zayıf olduğum için biraz çekiniyordum, fakat sonradan gözlemledim ve anladım ki spor salonlarına sadece aşırı kaslı ve hacimli insanlar gelmiyormuş. Benim gibi sıkıntılar yaşayan bir çok insanla tanıştım ve bu hususta kendilerine psikolojik destekte bile bulundum. Spor salonuna gittiğim ilk ayda hiçbir supplement kullanmadım. Sonrasında ise sadece multivitamin takviyesi aldım.

Zayıflıktan kurtulma hikayem spor salonuna yazılmadan bir kaç hafta öncesine dayanıyor. O zamanlarda üniversite sınavı stresi içindeydim ve annem daha iyi çalışabilmem için bana poğaça ve börek tarzı şeyler pişiriyordu. Ders çalışırken farkında olmadan 15 taneye yakın poğaça yemiştim ve böyle devam ederek bu olaydan 3 gün sonra 1.5 kilo kazandığımı fark ettim ve çok şaşırmıştım.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu olay benim için mihenk taşı oldu ve sonrasında artarak devam etti. Bu olayın 2. ayından sonra da gainer besin takviyesi kullanmaya başladım. Günde en fazla 2 ölçek içtiğim bu ürün ambalajlarının üzerlerinde 5 ölçek 1000 kCal ibaresi bulunur genellikle ama bu miktar insan vücudu ve karaciğer enzimleri için zararlı bir ölçüdür. 5 ölçek tüketen tanıdıklarım var ve tıkandığı için yemek yeme sıkıntısı ve gaz problemi çektiklerine şahit oldum. Şimdilerde de gainer kullanıyorum ancak whey ile birlikte kullandığım için ölçeği 1′ e düşürdüm. Serüvenimin ilk 5 ayında sonuçlar olduça iyiydi. Kilom ortalama olarak 60′ lardan 76′ lara kadar çıkmıştı ve alınan kilo çoğunlukla kas kütlesiydi.

 

Beslenme Önerilerim

Kilo alma ve kas kütlesi kazanma konularında, insan genetiğinin de payı büyüktür. Kendiliğinden hacimli genetiğe sahip bir insanın bedenini geliştirmesi bu yüzden daha kolay olabilmektedir. Ailemden gelme zayıf genetiğimin dezavantajı yüzünden beslenmelerimi de ayarlamam gerekti. Beslenme programımın en etkili öğünü, antreman sonrası öğün oldu. Antreman sonraları yediklerim arasında en çok tavsiye ettiğim menü olan;

 • 3 ya da 4 konserve ton balığı
 • 2 yemek tabağı tereyağlı makarna

Bu menünün bana çok faydası oldu. Özellikle menüdeki ton balığını herkese öneririm. Ton balığındaki Omega-3 yağ asidi sayesinde vücuttaki gereksiz yağlar da yanar. Ayrıca 100 gr da 24 gram protein bulunur. Antrenman öncesi beslenmemde ise nişasta ve kompleks karbonhidrata oldukça fazla yer verdim. Beslenme kadar yaptığım sporun da önemi oldukça belirleyici oldu. Bunu bildiğim için spor antrenmanımı her zaman öğlen ve akşam yemeği arasında saat 5 – 6 gibi yaptım.

Antrenmanlarımı ve beslenmemi belirli bir düzene soktuktan sonraki en önemli adım besin takviyelerinin doğru ve zamanında kullanılmasıydı. Antrenman sonrasında süt ile birlikte tüketilen gainerin sporcuyu tıkadığını ve gaz yaptığını iyi bildiğim için 1’er ölçek olmak kaydıyla antreman öncesi ve hemen sonrasında kullandım.

Kilo almak için öncelikle düzgün bir yaşam standardına ulaşmanız gerekiyor. Zaten vücut geliştirme yapan insanların olmazsa olmazıdır bu. Usanmadan bunu tekrarlamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bunun yanında diğer önemli bir husus da uyku düzenidir. Geceleri geç saatlere kadar oturan ve bu yüzden uykusunu alamayan kişilerin düzgün hacimlenmesi daha zor hale gelir.

 

SON SÖZ

Bu anlattığım hususlara dikkat ettikten sonra sağlıklı bir şekilde kilo almanız gerçekten çok kolay olacak. Son olarak aşağıda belirttiğim önerilere de sadık kalarak zayıflık probleminizden tamamen lurtulmak sizin elinizde.

 

 • Kilo almak için haftada en az 3 – 4 gün antrenman yapmalısınız.

 

 • Spor antremanı öncesinde en az 5 dk kardiyo yapılmalıdır. Bunu değişken hızlarda yaparsanız daha faydalı olur. (İlk 2 dk yürüyüş son 3 dk koşu)

 

 • İstediğiniz kadar protein tozu vb besin takviyesi kullanın, beslenme düzeninde artış olmadan hiçbiri işe yaramaz. Fakat besin artışı ile birlikte hızlandırıcı bir kilo alma etkisine destek olabilirler.

 

 • İştahınızın açılması için B vitamini takviyesi kullanmakta yarar var.

 

 • Gainer tüketiminin yemeklerden önce olması iştahı keser ve bu büyük bir yanlıştır.

 

 • Antrenmandan ortalama 2 saat önce kompleks karbonhidrat tüketin ve antrenmandan yarım saat önce ise basit karbonhidrat tüketin.

 

 • Makarna, pirinç pilavı ya da ekmek gibi kalorisi yüksek olan besinlerden tüketmeye özen gösterin. Ayrıca sabahları da lor peyniri tüketebilirsiniz.

 

 • Yatmadan 2 saat önce son öğününüzü tüketmek suretiyle, toplamda 4 öğün tüketin.

 

 • Sabah kahvaltısı kilo almak için neredeyse en önemli öğündür. Bu yüzden ben ne zaman düzgün kahvaltı yapmaya başladıysam o zaman kilo almaya başladım diyebilirim. Sabah kahvaltınızı bol tutun ve bal, reçel, tereyağı gibi besinleri ekmek ile birlikte tüketin.

 

 • Ceviz, badem, kuru üzüm vb gıdaları öğünler arasında tüketebilirsiniz.

 

 • Uyku düzenini ayarlayarak gün içerisinde en az 6 saat uyumaya özen gösterin.

 

Size yapacağım özet ve en önemli tavsiye, yemek konusunda her zaman sınırları zorlamalısınız ve canınızın isteyebileceği her şeyi yiyebilmelisiniz. Bu durumu midenizin alamayacağı duruma gelene kadar sürdürmeniz kilo almanıza çok büyük yarar sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Almak İçin Hangi Doktora Gidilir? Kilo Sorunu

Kilo almak kadar, kilo alamamak da bazen önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Sağlıklı beslenme programları...

Kapat