Kilo Almak İçin Protein mi Yoksa Karbonhidrat Tozu mu Kullanılmalı?

Posted by in Gıda Takviyeleri & Supplementler, Makaleler

Kilo Almak İçin Protein mi Yoksa Karbonhidrat Tozu mu Kullanılmalı?

Sponsorlu Bağlantılarprotein-tozu-ve-karbonhidrat-tozuKarbonhidrat tozu veya diğer adıyla kilo aldırıcı ve protein tozu birbirine benzer ürünler olsa da içerikleri açısından aslında birbirlerinden farklı birer besin takviyeleridir. Her iki ürün de kişinin gıda eksikliğini gidermek adına tüketildiğinden bazen aynı ürünmüş gibi algılanabilmekte. Biz bugün bu ürünlerin genel anlamda özellikleri ve farklarından bahsederken daha çok kilo almak için hangisi tüketilmeli bunun üzerinde duracağız.

Bu iki ürün arasındaki en temel fark elbette karbonhidrat tozunun içeriğinde bolca bulunan karbonhidrat miktarı. Karbonhidrat tozu ismini de zaten buradan almakta. Vücudumuz enerji alabilmek için karbonhidratları kullanırlar ve harcanmayan karbonhidratlar vücutta yağ olarak depolanır. Bu durum genellikle kilolu insanlar için böyledir oysa ki kilo almak isteyen kişilerin.. genellikle metabolizması hızlı olduğundan vücuda alınan karbonhidratlar hızlıca enerji olarak yakılmakta ve vücutta depolanamamaktadır. Dolayısıyla kilo alma ile ilgili vücuda daha fazla karbonhidrat gerekmekte, besinlerin yetersiz kaldığı durumlarda ise karbonhidrat tozu gibi besin takviyelerinden yararlanılmaktadır. Sonuç olarak kilo almayı sağlayan en temel madde karbonhidrattır.

Protein tozuna gelecek olursak kaslı vücut yapısını destekleyecek şekilde içeriğe sahip olan bir üründür. İçerisinde kasların gelişmesini sağlayan protein maddesi bolca bulunur, kilo almaya etkisi de şüphesiz vardır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

İnceleme Sonucu

Olaya kilo almak ile ilgili yaklaşacağımızdan dolayı her iki ürünün de içeriğini inceleyerek bir sonuca varmak en sağlıklısı olacaktır. Her ne kadar protein de kilo almayı destekleyici bir içeriğe sahip olsa da asıl kilo almayı sağlayan maddenin karbonhidrat olduğunu söylemiştik. Şimdi ise bu iki ürünün içerik özelliklerine bakarak bir sonuca varalım.

  • Protein tozundaki içeriğinin ortalama %70’inde protein maddesi bulunmakta.
  • Karbonhidrat tozundaki içeriğin ise %25 protein ve %75 oranında karbonhidrat bulunmakta.

Verilerden de görüldüğü üzere protein tozunun içindeki karbonhidrat miktarı sadece %30’luk kısmında, o da diğer maddelerle birlikte bulunmakta. Karbonhidrat tozundaki karbonhidrat içeriği ise neredeyse %75 oranında. Sonuç olarak kilo almayı sağlayan temel maddenin karbonhidrat olduğunu tekrar hatırladığımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. “Kilo almak isteyen kişilerin karbonhidrat tozu kullanması daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

 

İlgili Makaleler:

 

Sponsorlu Bağlantılar
Su Kilo Aldırır mı?

Hayatımızın temel ihtiyaçlarından birisi olan ve vücudumuzun da büyük bir çoğunluğuna sahip olan su, her...

Kapat