Sağlıklı Kilo Alma Konusunda 5 Etkili Yöntem

Posted by in Makaleler

Sağlıklı Kilo Alma Konusunda 5 Etkili Yöntem

Sponsorlu BağlantılarSağlıklı Kilo AlmaÇoğu insan bildiğiniz üzere kilo vermeye çalışır ancak bazı kişiler de kilo alabilmek için çırpınır durur. Şişmanlık ve obezite bir sağlık sorunu olduğu gibi aşırı zayıflık da bazı sorunları beraberinde getirebiliyor. Sağlık sorunu olabilecek kadar zayıf olmayan kişiler bile estetik açıdan bu durumdan rahatsız ve kilo almaya çalışıyor. Sağlıklı çalışırken ise makarna, ekmek, hamburger ve donut tarzında fast food besleniyor. Bu yiyecekler kilo almayı sağlar ancak sağlıklı kilo alma konusunda iyi bir yol değildir çünkü hayalinizdeki estetik vücuda kavuşmanızı sağlamaz aksine vücudun sürekli yağ depolamasına sebep olur. Bu da sarkık ve kötü bir görüntüyü beraberinde getirir.

Şunu unutmayalım ki; bir bina yapmak için karton veya bant kullanmazsınız, tuğla ve harç ile binayı inşa edersiniz. Kilo almada da durum böyledir, protein ve diğer gerekli besinleri es geçerek sürekli karbonhidrat ağırlıklı beslenirseniz kilo alma sürecinde yapacağınız en büyük hata olur. Burada size sağlıklı kilo alma konusunda tavsiye edebileceğimiz çok önemli 5 yöntemden bahsedeceğiz.

Sağlıklı Kilo Alma Nasıl Olur?

1) Yemek Yemeden Geçirilen Zaman 4 Saati Aşmasın

Vücudunuz sadece hareket ettiğinizde değil her anlamda enerjiye ihtiyaç duyar. Kalbin kan pompalaması, beynin çalışması, kasların çalışması ve vücudun tüm fonksiyonlarının işlevini sürdürebilmesi için enerji şarttır. Bunu da yediğiniz yiyecekler ve besinlerden elde edersiniz. Siz herhangi bir öğünü yemeden es geçtiğinizde ihtiyaç olan bu enerjiyi vücut, kendinde bulunan yağlardan ve daha kötüsü ise kas kütlesinden harcayarak elde eder. Bin bir zorlukla inşa ettiğiniz kaslar bu tür ihmaller yüzünden kaybolmaya başlar. Bunu önlemenin en etkili yolu öğünlerinizi düzenli bir şekilde tüketmenizdir. Sağlıklı kilo alma ve beslenme konusundaki bu tutarlılık sizin altın anahtarınız olacaktır.

 

2) Aynı Anda Birden Fazla Gıda Tüketmenizde Yarar Var

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı kilo alma planında her daim en az 3 besin grubunu hedefleyin. Örneğin, bir dilim tost yemek yerine onunla birlikte badem ezmesi, muz dilimleri ve süt tüketmek daha geniş bir besin yelpazesi oluşmasını sağlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Aldıran Yiyecekler

 

3) Yoğun Ama Sağlıklı Yiyin

Yoğun besinlerden kastımız elbette elinize geçen her besini mideye indirmek değil. Karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar açısından iyi besin değerlerine sahip yiyeceklerden bahsediyoruz. Örneğin, kurutulmuş meyveler bu konuda çok iyi bir seçenek olabilir çünkü kurutulduğunda içindeki su miktarı kaybolur ve porsiyon %75 oranında küçülür ama besin değeri açısından neredeyse aynıdır. Diğer besleyici ve enerji veren besinler ise yulaf, bitter çikolata ve badem ezmesi diğer sağlıklı seçeneklerden sayılabilir.

 

4) İçecekler En Az Yiyecekler Kadar Önemli

İçecekler, yiyecekler gibi katı gıdalar olmadığından kilo almak için tüketilmesi vücutta herhangi bir şişkinlik veya hazımsızlık yaratmaz. Böylece yiyeceklerden aldığınız kalori miktarı kadar içeceklerden de almanız mümkün. %100 saf meyve suları, yağsız organik süt, havuç suyu veya çeşitli atıştırmalık içecekler bu noktada iyi birer alternatif olabilir. Özellikle kilo aldırıcı içecekler ve protein tozu eklenerek hazırlanmış milkshakeler, kilo almak için ideal tariflerdendir.

 

5) Yatmadan Önce Doğru Beslenin

Biz uyurken vücudumuz onarım ve yenilenme sürecine girer. Özellikle vücudun yoğun şekilde yağsız doku oluşturması bu saatlerde sağlanır. Peki yatmadan önce hem kilo alımına katkı sağlayacak hem de bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirecek yiyecekler veya besinler neler olabilir? Tam tahıllı makarna ile yapılan makarna salatası, sızma zeytinyağı ile hazırlanmış salata, küçük bir kase doğranmış veya rendelenmiş sebzeler, tavuk göğsü, ufalanmış organik peynir veya fasulye gibi yağsız proteinler yatmadan önce tüketilmesi gereken besinlerin başında yer almalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kilo alamama sorunu bazen sanılanın aksine çok zor bir hale gelebiliyor. Bu sorunla uğraşan herkes...

Kapat