Sumocu Usulü Beslenme ile Kilo Alımı

Posted by in Kilo Aldıran Diyet Listeleri, Kilo Aldırıcı Tarifler, Makaleler

Sumocu Usulü Beslenme ile Kilo Alımı

Sponsorlu Bağlantılarsumocu-beslenmeHer zaman yardımsever ve cana yakınlığıyla bilinen Japonlar millet olarak genelde minyon tipli ve zayıf insanlardan oluşmaktadır. Peki ufak tefek olarak bildiğimiz Japonlardan bu kadar heybetli ve kilolu sumo güreşçileri nasıl çıkabiliyor? İmkansız gibi görünen bu durum tamamen beslenmeyle alakalı. Beslenmenizi kilo alımına yoğunlaştırmak ve onu hakkıyla uygulamanın sonucunda Japonlardan bile 200-300 kiloluk sumo güreşçileri çıkabiliyor. Azim ve kararlılık çok önemli ancak bu işin de kendine has teknikleri elbette mevcut. Bunların detaylarına değinmeden önce muhtemelen aklınızda olan bir kaygı konusunda endişelerinizi gidermek isterim. Sumo güreşçilerinin vücutları aşırı yağlı görünür ancak vücutlarındaki kas oranı birçok profesyonel sporcudan bile daha yüksektir! Yani bizim yaptığımız gibi bira ve patates kızartması ile neredeyse tamamına yakınının yağdan oluştuğu göbek türlerinden değildir. Sağlıklı kilo aldıran yiyecekler tüketirler bu yüzden yağlı görünmelerinin aksine oldukça kuvvetli bir yapıya sahiptirler. Peki bu sumo güreşçileri ne yerler ne içerler?

 

Sumo Güreşçileri Nasıl Beslenir?

Sumo güreşçilerinin aşırı kilo almalarının başlıca sebebi kahvaltı yapmamalarıdır. Ardından uzun saatler boyunca yoğun egzersizler yaparlar. Bu şekilde vücudun yemek ihtiyacının maksimum seviyede hissedilmesi ihtiyaçtan daha fazla yemek tüketimine sebep olur. Açlık had safhada olduğu için hem hızlı yerler hem de doyduklarını pek fark etmezler. Bu işin teknik detayı ise şöyledir. Bedenin enerjiye ihtiyaç duyduğu en önemli dönem uyku sonrası yani kahvaltıdır. Beden uyanır uyanmaz kahvaltı edilmeden çalışmaya başlanırsa bu artık vücut tarafından bir komut şeklinde algılanacaktır. Hızlı yemek yemek ise tokluk hissinin duyulmamasına sebebiyet verir çünkü bedenin doyduğunu anlayabilmesi için 20 dakikalık bir süreye ihtiyacı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sumocuların fazla kilo alımı için uyguladıkları ikinci yöntem ise yemek yedikten sonra hemen uykuya dalmalarıdır. Sağlıklı beslenme literatüründe yatmadan en az 3 saat önce yemeği kesmeniz tavsiye edilir çünkü kalori alınıp direk uyumanın faturası size vücutta yağ depolanması olarak geri dönecektir ancak bu durum kilo vermek isteyenler için geçerlidir. Sağlıksız olmamak kaydıyla yatmadan hemen önce değil ama 1 saat öncesine kadar yiyecek tüketebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Almanın Yolları | En Etkili 17 Yöntem

 

Kilo almak istiyorum diyenler için sumocuların uyguladığı bu beslenme programı gördüğünüz gibi ağır esaslara dayanıyor. Bu programı tamamen uygulamak sağlık açısından tartışılabilir, düşünenler ise mutlaka bir uzman gözetiminde uygulamalıdırlar. Bu ağır esasları uygulamak yerine sumocuların tükettiği yiyecekler ile kilo alımı sağlamak da mümkün. Sağlıklı bir şekilde kilo alımı sağlayan sumocu yiyeceklerinden en bilineni ise “Chanko Nabe” yemeğidir. Bu yemek kilo alımına yardımcı olurken kas yapmak için de birçok besin maddesini bünyesinde barındırıyor.

 

Chanko Nabe Tarifi

Chanko Nabe, bir Japon yemeği olmasından dolayı malzemelerin bulunması ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Bu yüzden ülkemizde bulunamayan malzemelere en yakın malzemeler ile Chanko Nabe yemeği nasıl hazırlanır bunu araştırırken aşağıdaki videoya rastladım. Bu arkadaşımız gayet güzel bir şekilde Chanko Nabe’yi ülkemize göre uyarlamış ve nasıl hazırlanacağını besin değerlerine varana kadar detaylıca anlatmış. Bize de afiyet olsun demek kalıyor…

 

Sponsorlu Bağlantılar
Kilo Alma Diyeti ve Öneriler

Sağlık denilince insanların aklına ilk olarak, şişmanlık ve obezite gelir. Oysa sağlıklı yaşamın ilk kuralı,...

Kapat