Vejeteryanlar İçin Kilo Alma Yöntemleri

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Vejeteryanlar İçin Kilo Alma Yöntemleri

Sponsorlu BağlantılarKilo alma tarihçesinin en köklü çözümlerinin genellikle et ve et ürünlerinde arandığını biliyoruz. Çünkü et ürünleri protein bakımından oldukça zengindir. Peki protein neden bu kadar önemli? Protein insan bedenini besleyen en önemli yaptaşıdır. Protein bakımından zengin beslenen bir insanın zayıf olmayacağını söyleyebiliriz. Zengin protein kaynağı olan et ve et ürünlerinin başlıcaları; kırmızı et, kümes hayvanları ve balıktan oluşmaktadır. Kilo alma ihtiyacı olan ya da kilo almak isteyen insanlara tavsiye edilen ilk önerinin et tüketimi olması, vejeteryanlara haksızlık. Çünkü bu mantığa göre vejeteryanlar zayıf kalmaya mahkum olacaktır. Ayrıca dünya üzerinde vejeteryan yaşamı tercih eden milyonlarca insan olduğunu da biliyoruz.

Kilo vermek için vejeteryan olmak çok mantıklı gelse de, düzenli ve dikkatli bir vejeteryan beslenme programı ile kilo almak da mümkün olabilir. Bilinmelidir ki et ürünleri kadar olmasa da onlara çok yakın seviyelerde proteine sahip olan sebze, tahıl, baklagiller vb. besinler mevcuttur. Protein değeri yüksek olan besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi sayesinde hızlı bir şekilde kilo alabiliriz.

 

Vejeteryan Beslenme ile Hacim Kazanma

Vücut geliştirme sporuyla ilgileniyorsanız protein ihtiyacınızı karşılamalısınız. Özellikle ileri seviye bir ağırlık sporcusu olmak hatırı sayılır miktarlarda protein ihtiyacı doğurabilir. Bu sebeple etrafımızda “protein almalısın ya da bol bol et yemelisin” diyen insanlar çok olacaktır. Vejeteryan bir sporcu insanların söylediklerine kulak asmak istemez. Fakat kilo alma hayalleri yok olabilir. Sağlıklı bir vejeteryan beslenme planı ile kilo almak mümkündür. Bu diyetteki en önemli şey beslenme düzeni ve besinlerin değerleridir.

 

Kilo Almak İsteyen Bir Vejeteryan Günlük Kaç Kalori Almalıdır?

Cevaplaması karmaşık ve hesap gerektiren bir soru olsa da ortalamalar üzerinden açıklamak doğru bir yönlendirme olacaktır. Çünkü her insanın günlük faaliyetleri farklılıklar gösterebilir. Buna bağlı olarak da yakılan kalori ve vücudun ihtiyaçları arasında büyük farklar olabilir.

Nasıl kilo alabilirim” sorusunu sorduktan hemen sonra, kalori hesaplamayı da öğrenmek gerekir. Çünkü verilecek tavsiyelerin pratiğe dökülmesi esnasında bolca bu hesaplamaya başvuracağız. Kilo almak için ortalama bir erkeğin, günlük kalori ve protein ihtiyacının ortalama %25 daha fazlasını edinmesi gerekmektedir. Bu da ortalama olarak 50-60 grama tekabül eder. Benzer şekilde bir yuvarlak hesabı kadınlara uyarlayacak olursak; ortalama bir kadının da kilo alabilmesi için aşağı yukarı günlük 40-50 gram daha fazla kalori ve proteine ihtiyacının olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Vejeteryanlar İçin En Zengin Protein Kaynakları

Kilo almak istemek bir yana hem spor yapıp hem de kilo (hacim) kazanmak iyi bir protein kazancı gerektirir. Fakat bu işin vejeteryan sporcular için zor olduğunu görmekteyiz. Protein bakımından zengin olup, sporcuların bu mağduriyetlerini giderebilecek olan besinler tavsiye edebiliriz. Süt ve süt ürünleri ile yumurta tüketimine açık olan vejeteryanlar için yumurtayı tavsiye edebiliriz. Çünkü yumurta ciddi bir protein kaynağıdır. 1 yumurtada yaklaşık 8 gr protein bulunur. İçeriğindeki doymuş yağı ve protein miktarı ile ciddi bir kilo aldırıcı olduğunu düşünüyoruz. Yüksek proteinli mantarlı omlet tarifi de ihtiyacınıza uygun bir diğer seçenek olabilir.

İçerdiği protein değerleri bakımından, ete oldukça yakın olan soya fasulyesi kilo alma konusunda 2. tavsiyemiz olacak. Zengin bir protein kaynağı olan soya fasulyesinin, vücudumuzun ihtiyacı olan hemen hemen tüm amino asitleri barındırdığını biliyoruz. Tavsiye ettiğimiz bu 2 besin kadar ucuz ve hazırlanması kolay olan 3. protein kaynağı besin ise kinoadır. Protein kaynağı bakımından eksiksiz olarak nitelendirebileceğimiz bu tahıl, kilo alma hususunda da bize yardımcı olabilir. Et yerine tüketebileceğimiz protein zengini besinleri basitçe listeleyecek olursak;

 • Yumurta
 • Süt
 • Peynir çeşitleri
 • Soya fasülyesi
 • Kinoa
 • Antep fıstığı
 • Badem
 • Soya sütü
 • Humus
 • Bezelye
 • Brokoli
 • Kenevir tohumu
 • Mercimek

 

Vejeteryan Diyetinde Olması Gereken Temel Besin Öğeleri

Protein: Kilo alabilmek için vücudumuzu yeterli miktarlarda proteine doyurmalıyız. Fakat bunun için “yalnızca et yemeliyim” demek yanlış olur. Çünkü protein bakımından yeterli ihtiyaçları karşılayabilecek olan bitkisel besinler de mevcuttur.

Demir: Demir bakımından zengin olan kırmızı etin tüketilmemesi, vejeteryanlar için demir eksikliğine yol açabilir. Fakat demir kaynağı olarak bilinen ıspanak, kuru fasulye ve kurutulmuş meyveler ile bu eksikliğin önüne geçebiliriz.

Çinko: Gelişim ve kilo almak için iyi bir besin olan çinko, ortalama değerlerde tutulmalıdır. Genellikle kabuklu deniz ürünlerinde bol bulunan bu besin kaynağını tüketmek bize avantaj sağlar.

Kalsiyum: Yeşil besinlerdeki kalsiyum oranının fazla olması, vejeteryanların lehine bir durumdur. Öyle ki vejeteryan bir insan diğer insanlara göre daha fazla kalsiyum edinebilir. Bu durumu avantaja çevirmek bizim elimizdedir. Soya fasulyesi, ıspanak ve brokoli kalsiyum açısından zengin kaynaklardır.

Vitamin B-12 ve D: Vejeteryan olarak tüketmediğimiz besinlerden alamadığımız ve bu yüzden eksikliğini hissedebileceğimiz bu vitaminlerin dışarıdan edinilmesinde sakınca bulunmaz. Hatta bunları edinmek, bizim amacımıza ulaşmamıza hizmet eder.

Sponsorlu Bağlantılar
Çabucak Kilo Aldıran 12 Muhteşem Yiyecek

Kilo almayı hedefleyen insanlar genellikle zayıf görünüşlerinden şikayetçi olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için bir çok...

Kapat