Kilo Almanıza Yardımcı Yedikçe Acıktıran 11 Besin

Posted by in Kilo Aldıran Doğal Besinler, Makaleler

Kilo Almanıza Yardımcı Yedikçe Acıktıran 11 Besin

Sponsorlu BağlantılarKilo Almanıza Yardımcı Yedikçe Acıktıran 11 BesinKilo almayı istemek! Evet, bu birçoğumuza garip gelebilir. Fakat bunun için uğraşan oldukça fazla insan olduğunu biliyoruz. Günümüzde kilo vermek ya da kas yapmak insanların çoğunlukta olduğunu duyuyor ve bunu biliyoruz. Bu yüzden onlara yönelik çarelerin daha çok olması da gayet doğaldır. Bu yüzden kilo almak isteyenlere yönelik bir yazı çerçevesinde, bu yöndeki eksikliği bir nebze de olsa azaltmak istedik. Kilo almayı başarabilmek oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Bu tabi ki metabolizması hızlı çalışıp bir türlü kilo almayı başaramayan kişiler için geçerlidir. Bu süreçte yapmamız gereken en önemli şey beslenmemize dikkat etmektir. Kısacası, kilo almanın yolu kaliteli beslenmekten geçer. Kilo aldırıcı bir beslenmede en etkili olabilecek besinleri sizler için derledik. Öncesinde kimler kilo almak ister, şöyle bir göz atalım;

 

 • Zayıflıktan dolayı düzgün bir fiziksel görünüm veremeyenler

 • Güç, kuvvet kazanmak isteyenler

 • Kaslarını büyüterek hacim kazanmak isteyenler

 

 

1. Nohut

Ülkemizde bol miktarlarda üretildiğini bildiğimiz nohut, hemen her sofraya girebilecek niteliktedir. Ayrıca sofralarımızın ana yemeklerinden biri olup, sevilen bir besindir. Lifli bir besin olan nohutun, haftada 1 kez tüketmemiz gereken gıdalar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Nohutun içeriğindeki bazı vitamin ve mineraller ise şöyledir;

 • K

 • C

 • A

 • E

 • Demir

 • Sodyum

 • Potasyum

 • Kalsiyum

 • Fosfor

 • Bakır

 • Çinko

 • Magnezyum

 • Selenyum

Bir kase (170 gr) haşlanmış nohut 194 kaloridir.  Nohutun kilo aldırma özelliğinin ağır basması için haşlanarak yenilmesini tavsiye ediyoruz. 1 dilim ekmek yerine 6 tatlı kaşığı nohut yiyebiliriz.

 

 

2. Havuç

Havuç, lif oranı yüksek olan yiyeceklerdendir. Bunun yanısıra glisemik endeksi yüksek olduğu için kilo aldırmada başarılı bir sebzedir. İnsanların günlük ortalama lif ihtiyaçları şöyledir;

 • Erkeklerde 30-38 mg arası

 • Kadınlarda 21-25 mg arası

Orta boyutlardaki 1 adet havucun kalori değeri 15 – 20 aralığındadır. Midede ağırlığa sebebiyet vermemesi ve yüksek besin değerleri sayesinde iyi bir kilo aldırıcıdır.

 

 

3. İncir

En zengin lif kaynaklarından biri olan incir, insanlık tarihinin en eski meyvelerindendir. Buradan yola çıkarak besin değerlerinin iyi olduğu kanısına varabiliriz. 3 – 4 tane taze incirin 5 gr life sahip olduğunu biliyoruzBu tip meyveleri özellikle kurutulmuş vaziyette tüketmek daha çok kilo aldırıcı olabilmektedir. Çünkü meyvenin içeriğindeki suyundan vs arındırılmış olması, diğer besin kaynaklarından daha kolay bir şekilde faydalanmamıza neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

4. Kırmızı Biber

Bazı koku ve renklerin bile insan iştahını açmaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Limon, kimyon, tarçın, kırmızıbiber kokuları iştahı açmaya yardımcı olan besinlerdir. Kokusu bile iştah açıyorsa yiyecek olarak tüketmek de iştahı açacaktır. Kırmızıbiberi özellikle pul biber olarak tüketmek oldukça iştah açıcı bir etkiye sahiptir. Çorba ve benzeri sulu yemeklerde kırmızı pul biber tüketerek kilo almayı destekleyebiliriz. Kolesterolü engelleyici özelliği bulunan kırmızıbiberi tükettiğimiz zaman doyduğumuzu zor anlayacağımız için kilo almamız da kolaylaşacaktır.

 

 

5. Greyfurt

En sağlıklı meyvelerden olan greyfurtun kanseri engelleyici özelliğe sahip olduğunu biliyoruz. Her yerde bulunmasa da bu meyveyi tüketmenin bize faydasının çok olacağı kesindir. Zayıflama amaçlı diyet dönemindeki insanların uzak durduğu bu meyve kilo aldırıcıdır. Özellikle iştah açıcı olması kilolara davetiye çıkarıyor. Meyveyi tükettikten sonra kalorisi bol başka besinlerin de tüketilmesi kilo aldırabilir.

 

 

6. Patates

M.Ö 500’lü yıllara dayanan ve temel besin kaynaklarından olan patates oldukça bol miktarda besin değeri içermektedir. Potasyum, B6 ve C vitamini ile demir içeren patates kilo aldırıcı özelliklere sahiptir. Kalori değerlerini incelediğimiz zaman kilo almak için ideal bir besin olduğunu görebiliyoruz. 100 gr patatesin içerisinde 103 kCal bulunuyor. Glisemik endeksi de yüksek olan yiyeceklerden olan patates, özellikle kızartma şeklinde tüketildiği zaman daha çok kilo aldırıcı olabilmektedir ancak sağlıksız bir yöntem olduğu için diğer pişirme yöntemlerini daha çok tavsiye ediyoruz.

 

 

7. Karalahana

Karalahana gibi bitkiler, sindirim sistemi ve tükürük bezleri üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. Bu bitki iştah merkezinde uyarıcı etkiye sahip olduğu için insanın yemek yemesine sebep olur. Karalahana içeriğindeki  A, B, E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, kükürt, potasyum, bakır ve demir mineralleri sayesinde direnç artırıcı olan bu bitki kilo alma konusunda da başarılı olabiliyor.

 

 

8. Tarçın

Bitkilere şöyle bir göz attığımız zaman, bitkiler arasında en lezzetlilerden ve tüketiminin en keyifli olanlardan birisi tarçındır. Bu bitki oldukça iştah açıcı bir etkiye sahiptir. Tarçın, iştah açmanın yanında birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Sindirimi düzenleyici etkisi olan tarçın isteğe göre kullanılabilir. İster iştah açıcı çay olarak ister suda kaynatarak istersek de yemeklerde kullanarak tüketebiliriz. Kokusu ve tadıyla özellikle tatlıların aksesuarı niteliğinde olan tarçın çabuk acıktıran bir baharattır.

 

 

9. Mısır

Özellikle zayıflamak için diyet yapanların uzak durduğu mısır iştah açıcı etkiye sahiptir. Glisemik endeksi yüksek olduğu için kan şekeri seviyesini yükselten bu besin tüketildikten sonra insanda açlık hissi uyandırır. Yedikten sonra bile açlık hissinin uyanması sayesinde kalorisi yüksek besinler ile yemeğimizi desteklersek, kilo alma konusunda başarılı olabiliriz.

 

 

10. Hurma

İnsanlığın yetiştirmeyi öğrendiği en eski bitki çeşitlerinden olan hurma, Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerini çok eskiden beri ekonomik olarak desteklemektedir. Hurma, Sümerler tarafından ortalama 5000 kadar yıl önce ilk defâ yetiştirilmiştir. Kalorisi yüksek olan hurma iştah açıcı özelliğe sahip gıdalardandır.

 

 

11. Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi tam bir protein ve kalori deposudur. Çünkü protein ve sağlıklı kalori değerleri oldukça yüksek bir besindir. 100 gr fıstık ezmesinde ortalama olarak 600 kCal vardır. 2 tatlı kaşığı fıstık ezmesinde 100 kCal ve 4 gr protein bulunuyor. Besin değerleri açısından pozitif bir görünüm çizen fıstık ezmesi kilo almak için oldukça etkili. Fakat fıstık ezmesi içeriğinde doymuş yağ bulunması sebebiyle, gereğinden fazla kullanmamaya dikkat etmeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar
Prozac Kilo Aldırır mı?

İnsanların fiziksel olarak değil, psikolojik olarak problem yaşadıkları zamanlarda doktorlar tarafından orta düzey rahatsızlıklar için...

Kapat