Zayıflığın Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Posted by in Makaleler

Zayıflığın Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Sponsorlu BağlantılarZayıflığın SebepleriKilo alma problemi yaşayan kişileri dinlediğimizde bazılarının ne kadar çok yerse yesin kilo alamadığnı, bazılarının iştahsız olduğunu bir şey yiyemediği için kilo alamadığını duyarız. 2. kişi için kilo alamaması normal diyebiliriz ya peki 1. kişi neden kilo alamıyor? Zayıf olmanın, kilo alamamanın bir değil birkaç sebebi vardır. İşte bu sebepler ne kadar uğraşırsanız uğraşın kilo almanızı engelleyecektir. Bu nedenle öncelikle işe bunları düzeltmekle başlamalısınız. Kendinizi kontrol etmeniz açısından zayıflığın nedenleri nelerdir bunları bir listeleyelim. En çok görülen zayıflığın nedenleri;

 • Metabolizmanın hızlı çalışması gibi hormonal sorunlar
 • Kilo alma korkusu
 • Sindirim sistemi ve.. boşaltım sistemi sorunları
 • Çok fazla enerji harcamak
 • Psikolojik sorunlar ve iştah kesilmesi
 • Sürekli kullanılan bazı ilaçlar
 • Bağırsak ve midedeki parazitler
 • Kanser, tüberküloz gibi zayıflatan hastalıklar
 • Düzensiz ve sağlıksız yemek yemek
 • Yemek bozukluğu

 

Sağlıklı besleniyorum, yüksek kalorili besinleri tüketiyorum, düzenli besleniyorum ama yine de kilo alamıyorum diyorsanız zayıflığın nedenleri olarak listelediğimiz yukarıdaki maddelere bir göz atmalısınız. Eğer içlerinden bir veya birkaç tanesi sizde de gözlemleniyorsa bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Almak İçin Yapılan Yanlış Uygulamalar

Gördüğünüz gibi zayıflığın nedenleri hem psikolojik hem de fizyolojik sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak bu demek değildir ki her zayıf olan kişi sağlıksızdır veya hastadır. Eğer zayıfsanız ve kendinizi sağlıksız görüyorsanız ya da çok zayıf olduğunuzu kilo almanız gerektiğini düşünüyorsanız bir hekime başvurarak bunu teyit ettirebilirsiniz. Doktor yukarıda bahsetmiş olduğumuz zayıflığın nedenlerini de göz önünde bulundurarak, yaşınız, cinsiyetiniz, vücut yapınız ve kilonuza göre size vücut analizi yapacaktır. Yapılan analiz sonucunda yukarıdaki zayıflığın nedenleri hiç gözlemlenmemiş ve sağlıklıysanız, kilonuz da vücudunuza göre normalse kilo alma çabalarına girmenize gerek yoktur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Çok Zayıf Olmanın Ne Tür Zararları Vardır?

Aşırı zayıf olmanın vücuda bazı zararları olabilir. Ama her zayıf olan kişi de sağlıksızdır diyemeyiz. Gerçekten bir kişi kilo alma problemi yaşıyorsa, yukarıda listelediğimiz zayıflığın nedenleri bu kişide de gözlemleniyorsa ve hekim tarafından teyit edildiyse bu sorunlar şunlar olabilir: Büyümenin ve gelişmenin normalden az olması, bağışıklık sisteminin zayıf olması, konsantrasyonun düşmesi, emziren bayanlarda süt yetersizliği ve hatta ömrün kısalması zayıflığın vücuda olan zararlarındandır.

 

Zayıflıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı bir şekilde kilo almak ve bu zayıflıktan kurtulmak için neler yapmam gerekli diye sorarsanız size şunları önerebiliriz. Öncelikle zayıflığın nedenleri nelerdir bunu bir hekime kontrol ettirmenizde fayda vardır. Yukarıda listelediğimiz herhangi bir sorun varsa önce bu sorun çözülmelidir. Eğer böyle bir sorun yoksa kilo almanız için sabırlı, iradeli ve istekli olmalısınız. Psikolojik olarak kendinizi bu şekilde hazırladıktan sonra yapmanız gereken beslenme düzeninizdeki değişikliktir. Sağlıklı bir şekilde daha fazla ve daha yüksek kalorili beslendiğinizde istediğiniz görünüme sahip olabilirsiniz. Konuyla ilgili daha önce hazırladığımız hızlı kilo alma diyetini inceleyebilirsiniz.

Zayıflığın nedenleri ortadan kaldırılıp gerekli beslenme uygulamaları yapıldığında kilo miktarınızda artış meydana gelecektir. Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta ise şudur. Kilo alırken hem yağlı dokuyu hem yağsız dokuyu arttırmanız gerekecek. Sadece yağlı doku artarsa sadece bir yağ deposu olursunuz. Bunun içinde;

 • Kas dokusunu arttırmak için protein ve karbonhidrata ağırlık verilmelidir. Her öğününüze hem protein hem de sağlıklı karbonhidrat içeren yağlı besinleri koymalısınız.
 • Protein bakımından zengin olan süt, yumurta, peynir, ekmek gibi besinler kesinlikle tüketilmeli.
 • Çok yoğun ve ağır olmamak şartıyla özellikle yemeklerden 1 saat önce 30 dakika boyunca hafif tempoda yürüyüş yapmaya veya başka hafif egzersizler yapmaya özen gösterin. Bu egzersizler hem iştahınızın açılmasını hem de aldığınız kalorilerin vücutta kas olarak yapılanmasını sağlar.
 • Ara öğünlerde tüketilen besinlerin kalori ve protein bakımından yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Meyve, kuru meyve, badem, fındık, ceviz, süt, tost, evde hazırlanan yüksek kalorili shake içecekler, kek, ayran gibi besinler tercih edilebilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kilo Almanın Yolları Konusunda En Etkili Yöntemler

Kilo almak ilk bakışta zorlu bir süreç gibi gözükse de zayıflığın nedenleri ortadan kalktığında zevkli ve bir o kadar da eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Diyetisyen Ankara

 Kadınların güzelliğine kusur düşüren ve onların sosyal yaşamını ve sağlığını olumsuz etkileyen problemlerden bir tanesi...

Kapat